piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkDariusz Kanarek nowym prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku

Dariusz Kanarek nowym prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku

18 sierpnia w siedzibie Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie odbyło się zebranie Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika. CP-S jest sponsorem Klubu i od 2022 roku użycza mu swojego lokum na klubowe spotkania. Zebranie było poświęcone głównie sprawom organizacyjnym po wycofaniu się Edwarda Madeja z dalszego prowadzenia klubu – po 18 latach pełnienia funkcji prezesa i 3 latach w roli wiceprezesa.

Członkowie Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku – w pierwszym rzędzie siedzą od lewej Edward Madej i Dariusz Kanarek. Fot. Stanisław Promowicz

Pomyślna kadencja

Za kadencji Edwarda Madeja klub działał bardzo prężnie. Odbyło się dziewięć salonów fotograficznych w konsulacie generalnym w Nowym Jorku, w tym tygodniowe obchody 10-lecia klubu z prelekcjami zaproszonych fotografów w 2008 roku, 19 wystaw fotograficznych w USA i w Polsce, klub uczestniczył też w wystawach zbiorowych, ponad 150 prezentacji fotograficznych z udziałem wielu znanych polskich i amerykańskich fotografów, 25 plenerów fotograficznych, 12 pikników rodzinnych zwykle łączonych z plenerami, dwa bale Klubu Fotografika, konkursy fotograficzne, setki publikacji prasowych promujących polską fotografię i fotografów. Prezes Madej był bardzo lubiany i szanowany przez całą koleżeńską grupę miłośników fotografii. Miał też oparcie w rodzinie – jego żona Barbara, córki i zięciowie często włączali się w pracę dla klubu. Za jego kadencji z okazji jubileuszu 10-lecia klub został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Nowy prezes

Na zebraniu nowym prezesem wybrany został jednogłośnie Dariusz Kanarek, fotograf, operator/edytor, reżyser, artysta multimedialny. Dariusz Kanarek urodził się w Warszawie w 1973 r., zamieszkuje na stałe w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu w New Haven (University of New Haven) na kierunku sztuk multimedialnych oraz reżyserii dźwięku. Studia magisterskie skończył na prestiżowym Uniwersytecie w Nowym Jorku (NYU) na kierunku montażu i cyfrowej obróbki filmu i obrazu. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1996 roku w NBC/Comcast jako asystent operatora i reżysera dźwięku, obejmując pozycję edytora i operatora w 2000 roku. W 2007 został przyjęty do firmy wydawniczej Taunton Press jako dyrektor ds. produkcji oraz rozwoju multimedialnego, gdzie przewodził działami fotografii i video. W 2017 powrócił do swoich korzeni i poświęcił się zawodowo swoim pasjom, sztuce i fotografii.  Współpracując z organizacjami promującymi sztukę oraz bohemą artystyczną w Bridgeport, CT rozwijał swój warsztat fotograficzny. Jego fotografie były publikowane w wielu katalogach wystaw i imprez kulturalnych. W 2018 został oficjalnym fotografem CityLights Gallery oraz Bridgeport Art Trail, otrzymując wyróżnienie „Artysty miesiąca” miasta Bridgeport.

Artysta i działacz

W czasie pandemii wziął udział w projekcie „Colorful Bridgeport”, ukazującym służby i pracowników pierwszej pomocy. W 2022 roku otrzymał dotację od Connecticut Arts Council & Foundation na zorganizowanie wystawy ukazującej korzenie oraz historię migracji lokalnych artystów. Wystawa, której jest autorem oraz kuratorem, jest kombinacją portretów i krótkich filmów dokumentalnych opowiadających historie artystów i dokumentujących ich sztukę twórczą.

Projektował także szaty graficzne dla magazynów oraz lokalnych i międzynarodowych organizacji. W 2020 roku otrzymał nagrodę za jeden z 10 najlepszych plakatów Peachakucha, międzynarodowej organizacji promującej twórczość i rozwój literacki.

W 2022 stał się aktywnym członkiem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku. W czerwcu 2022 roku zorganizował spotkanie ze światowej sławy fotografem Tomkiem Sikorą. W marcu 2023 r. wziął udział w wystawie z okazji 25-lecia klubu „Fryderyk Dammont i przyjaciele”. Pod nieobecność Edwarda Madeja od kwietnia pełnił obowiązki prezesa klubu. W tym czasie rozpoczął nowe inicjatywy dla klubu, tworząc nową stronę internetową z wirtualną galerią członków klubu oraz strony w mediach społecznościowych. Zajął się także nawiązywaniem kontaktów i bliższej współpracy z organizacjami w Polsce, takimi jak ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików).

Podczas sierpniowego spotkania wybrano też pozostałych członków zarządu klubu. Skarbnikiem został Tomek Klimek, przewodniczącą rady artystycznej Małgorzata Sobocka, a przewodniczącym sekcji technicznej Zbigniew Łukasik.

Zosia Zeleska-Bobrowski


Polsko-Amerykański Klub Fotografika w Nowym Jorku powstał w 1998 roku, jego współorganizatorami są: Jarosław Woszczyna, Jerzy Koss, Wojtek Kubik i Zosia Zeleska-Bobrowski. Kolejnymi prezesami byli: J. Woszczyna, J. Koss, Zosia Zeleska-Bobrowski, W. Kubik, W. Zdaniewski i E. Madej. Honorowym prezesem jest Ryszard Horowitz, a honorowymi członkami są: Eva Rubinstein, Romuald Dymski, Jerzy Koss, Wojtek Kubik, Krystyna Łyczywek, Voitek Moszyński, Zosia Zeleska-Bobrowski. W tym roku przypada 25-lecie klubu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -