Wyobraź sobie, że test krwi mógłby ostrzec cię o chorobie serca i innych problemach kardiologicznych na 30 lat przed innymi badaniami.
– To może być możliwe dzięki prostemu badaniu krwi, które jest w stanie przewidzieć chorobę wieńcową i udar u młodszych pacjentów poprzez pomiar poziomu lipoproteiny(a) – mówi dr Stephanie Saucier, dyrektorka Programu Zdrowia Serca Kobiet w Heart & Vascular Institute Hartford HealthCare oraz dyrektorka medyczna programu rehabilitacji kardiologicznej w Hartford.
Zapytaliśmy dr Saucier, co warto wiedzieć o poziomie lipoproteiny(a) i ryzyku choroby serca.
Czym jest Lp(a)?
Lipoproteina(a), w skrócie Lp(a), przenosi cholesterol we krwi. W przeciwieństwie do bardziej znanych lipoprotein, takich jak LDL i HDL, na które wpływa dieta i styl życia, poziom Lp(a) jest w głównej mierze uwarunkowany genetycznie.
Gdy poziom Lp(a) jest wysoki, rośnie ryzyko odkładania się płytki miażdżycowej w tętnicach, co może prowadzić do zawału serca lub udaru. Zwiększa to również ryzyko zwężenia aorty w młodszym wieku.
– Lp(a) to dziedziczna forma wysokiego cholesterolu i w naszej praktyce kardiologii zapobiegawczej badamy ją u wszystkich pacjentów – mówi dr Saucier. – Problem polega na braku świadomości oraz powszechności tego badania – wskazuje.
Kto powinien sprawdzić poziom Lp(a)?
Około jedna na pięć osób ma podwyższony poziom Lp(a), ale wiele z nich może o tym nie wiedzieć, ponieważ rutynowe testy cholesterolu nie mierzą Lp(a).
– Ważne jest, aby osoby z wysokim poziomem Lp(a) zachęcały swoich krewnych pierwszego stopnia do zbadania poziomu, ponieważ jest to głównie przypadłość genetyczna – mówi dr Saucier.
Osoby z rodzinną historią wczesnych chorób serca powinny również rozważyć wykonanie tego badania. Czasami kobiety w ciąży mogą mieć podwyższony poziom Lp(a), który po urodzeniu dziecka wraca do normy. Poziom Lp(a) może nieznacznie wzrosnąć u kobiet po menopauzie.
Wczesne wykrycie oznacza wczesne leczenie
– Wczesna diagnoza potencjalnych problemów zawsze jest korzystna – mówi dr Saucier. W tym przypadku wysoki poziom Lp(a) pozwala pacjentom lepiej poznać ich czynniki ryzyka związane z sercem, co daje szansę na ich modyfikację.
– Pacjenci mogą współpracować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem nad intensywniejszą modyfikacją czynników ryzyka oraz terapią obniżającą poziom lipidów, aby pozostać zdrowymi – mówi.
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na wizytę zadzwoń pod numer 860.972.1695 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/heart.