piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaRhode IslandCentral Falls solidarne z Ukrainą

Central Falls solidarne z Ukrainą

Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego w Central Falls, RI, szybko zareagowało na dramat ukraiński. Już w niedzielę, 27 lutego zebrał się zarząd organizacji na nadzwyczajnym zebraniu. Dzień wcześniej żony członków zarządu uszyły dwie flagi ukraińskie, które natychmiast zawieszono przy wejściu do klubu. Na frontonie budynku pojawił się też transparent, na którym na żółto-niebieskim tle widnieje napis: Putin, hands off Ukraine (Putin, ręce precz od Ukrainy).

Przed wejściem do siedziby Towarzystwa zawisły ukraińskie flagi oraz baner w barwach Ukrainy. Fot. Archiwum Towarzystwo im. Kazimierza Pułaskiego w Central Falls, RI

6 marca odbyło się miesięczne posiedzenie Towarzystwa, podczas którego postanowiono zorganizować zbiórkę funduszy na pomoc dla uchodźców. Właściciel lokalnego sklepu z alkoholami podarował dwie duże butelki wódki „Stolicznaja” produkowanej na Łotwie. Postanowiono przekazać je do baru, a dochód z ich sprzedaży przeznaczyć dla uchodźców. Wystawiono również na licytację dwie inne butelki wódki – ukraińskiej i rosyjskiej. W sumie dochód ze sprzedaży podarowanego alkoholu wyniósł prawie 800 dolarów. Całość będzie przekazana na potrzeby uchodźców.

Zbiórkę pieniędzy, odzieży i lekarstw dla ogarniętej wojną Ukrainy prowadzi również parafia św. Józefa w Central Falls, parafia św. Wojciecha w Providence oraz Ukraińsko-Katolicki kościół św. Michała w Woonsocket, a także Szkoła Języka Polskiego im. J. Korczaka w Providence.

Polonia w Rhode Island, podobnie jak w innych stanach, zareagowała ze współczuciem i solidarnością na tragedię braci na Ukrainie.

Jacek Dorota, Kazimierz Wierzbicki
opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -