Radosne obchody świąt majowych w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove na Long Island.
Zarząd Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove co roku i to od ponad 90 lat organizuje dla Polonii uroczystości związane z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Ta tradycja to wspaniała cząstka polonijnej historii. Tegoroczne świętowanie odbyło się po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii, która ciągle daje się we znaki, dlatego odbyło się w pewnych zaistniałych rygorach, ale znów wszyscy byli razem. Polonia z wielką radością spotkała się w stylowej sali balowej Polskiego Domu, której duża powierzchnia zapewniła bezpieczne celebrowanie. Pamiętamy, że 2 maja, od 2002 roku, obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a od 2004 roku również jest to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski.
Scenariusz tegorocznych majowych obchodów w Polskim Domu Narodowym przygotowała Agata Strzelichowski, dyrektor Polskiej Szkoły im. I. Paderewskiego w Glen Head, a oprawę muzyczną opracował Bogdan Czerwonka, wieloletni członek PDN i dyrektor muzyczny zespołu Nos Te Domine, w składzie którego znajdują się członkowie PDN. Te wyjątkowe majowe święta świadczą o naszej tożsamości i wspólnych wartościach narodowych. Te wspomnienia o naszych bohaterach, o naszych przodkach bez wątpienia mogą być znaczącym drogowskazem dla naszej przyszłości.
Zebranych powitała Elżbieta Majewski, zasłużona dla polonijnego środowiska, wieloletnia prezes PDN, która nie zapomniała wspomnieć znamienitych członków: Wandy Lorenc i Mieczysława Madejskiego, walecznych powstańców, obrońców Warszawy i zasłużonych weteranów II wojny światowej, którzy w ubiegłym roku odeszli na wieczną wartę. Zebrani minutą ciszy uczcili Bohaterów.
W uroczystości wzięli udział: Ryszard Brzozowski – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island, Karolina Kowalczyk – honorowa prezes Polish Gift of Life, ks. Jerzy Breś z parafii św. Jacka z Glen Head, przedstawiciele KPA z Long Island, członkowie Polonii of Long Island, członkowie PDN, a także nauczyciele, rodzice i uczniowie Polskiej Szkoły im. I. Paderewskiego w Glen Head.
Uroczystość poprowadziła Marta Wesołowski, utalentowana prezenterka i społeczna działaczka uznana w środowisku polonijnym. – To nasze najważniejsze, polonijne uroczystości, cieszmy się wspólnie i nie zapominajmy o naszych korzeniach – przypominała prowadząca, tworząc atmosferę wyjątkowo radosnego spotkania. Marta Wesołowski przekazała życzenia dla Polonii od wicekonsula Mateusza Gmury i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, które mailowo otrzymały wszystkie polonijne organizacje.
Referat o Konstytucji 3 Maja wygłosił (już nie pierwszy raz) przedstawiciel młodszego pokolenia Adam Mrowiec. – Konstytucja z 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Obie konstytucje uznawane są przez politologów za bardzo postępowe jak na owe czasy dokumenty. Konstytucja 3 Maja przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze – podsumował Adam
Kolejny nasz rodak, przedstawiciel młodej generacji, doskonały pianista Nicholas Kaponyas, wykonał utwory Chopina, dedykując jedną z etiud śp. Mieczysławowi Madejskiemu. Młody gitarzysta Max Dochnal wykonał ciekawą transkrypcję dwóch znanych amerykańskich utworów.
Dyrektor Agata Strzelichowska zaprezentowała swoich uczniów. W ciekawym programie artystycznym wystąpili uczniowie klasy 4 i 8 oraz przedszkolaki z nauczycielką Eweliną Backiel i uczniowie zerówki z nauczycielką Izabelą Jagustyn. Uczennice klasy 6 przygotowały wystawę plakatów z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oczywiście najmłodsi wychowankowie wzbudzili najwięcej emocji.
Występ znanego zespołu Nos Te Domine było ostatnim akordem polonijnej uroczystości, wystąpili: Evelina Backiel, Janusz Grabarz, Robert Wirkowski i Bogdan Czerwonka.
Po zakończonej uroczystości zarząd PDN zaprosił przybyłych gości na kawę i słodkości.
PDN zapewne spełnił swoją rolę w przygotowaniu młodego pokolenia do przejęcia pokoleniowej pałeczki. To tutaj, dawno, dawno temu, zaczęli społecznie udzielać się młodzi członkowie PDN. Teraz ich dzieci przejmują działanie.
Elżbieta Popławska