sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkCelebracja polskiego dziedzictwa

Celebracja polskiego dziedzictwa

Radosne obchody świąt majowych w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove na Long Island.

Od lewej: Anna Pogorzelska (skarbnik), Mariola Klusek – nauczycielka klasy 6, Agata Strzelichowski – dyrektor, Evelina Backiel – nauczycielka przedszkola, Izabela Jagustyn – nauczycielka zerówki, Darek Rydzewski – nauczyciel – Polski Jako Język Obcy dla młodzieży i dorosłych. Fot. Elżbieta Popławska

Zarząd Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove co roku i to od ponad 90 lat organizuje dla Polonii uroczystości związane z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Ta tradycja to wspaniała cząstka polonijnej historii. Tegoroczne świętowanie odbyło się po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii, która ciągle daje się we znaki, dlatego odbyło się w pewnych zaistniałych rygorach, ale znów wszyscy byli razem. Polonia z wielką radością spotkała się w stylowej sali balowej Polskiego Domu, której duża powierzchnia zapewniła bezpieczne celebrowanie. Pamiętamy, że 2 maja, od 2002 roku, obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a od 2004 roku również jest to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski.

Od lewej: Barbara Miluk-Kolasa, Elżbieta Majewski, Marta Wesołowski, Ryszard Brzozowski i Karolina Kowalczyk. Fot. Elżbieta Popławska

Scenariusz tegorocznych majowych obchodów w Polskim Domu Narodowym przygotowała Agata Strzelichowski, dyrektor Polskiej Szkoły im. I. Paderewskiego w Glen Head, a oprawę muzyczną opracował Bogdan Czerwonka, wieloletni członek PDN i dyrektor muzyczny zespołu Nos Te Domine, w składzie którego znajdują się członkowie PDN. Te wyjątkowe majowe święta świadczą o naszej tożsamości i wspólnych wartościach narodowych. Te wspomnienia o naszych bohaterach, o naszych przodkach bez wątpienia mogą być znaczącym drogowskazem dla naszej przyszłości.

Zebranych powitała Elżbieta Majewski, zasłużona dla polonijnego środowiska, wieloletnia prezes PDN, która nie zapomniała wspomnieć znamienitych członków: Wandy Lorenc i Mieczysława Madejskiego, walecznych powstańców, obrońców Warszawy i zasłużonych weteranów II wojny światowej, którzy w ubiegłym roku odeszli na wieczną wartę. Zebrani minutą ciszy uczcili Bohaterów.

W uroczystości wzięli udział: Ryszard Brzozowski – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island, Karolina Kowalczyk – honorowa prezes Polish Gift of Life, ks. Jerzy Breś z parafii św. Jacka z Glen Head, przedstawiciele KPA z Long Island, członkowie Polonii of Long Island, członkowie PDN, a także nauczyciele, rodzice i uczniowie Polskiej Szkoły im. I. Paderewskiego w Glen Head.

Uroczystość poprowadziła Marta Wesołowski, utalentowana prezenterka i społeczna działaczka uznana w środowisku polonijnym. – To nasze najważniejsze, polonijne uroczystości, cieszmy się wspólnie i nie zapominajmy o naszych korzeniach – przypominała prowadząca, tworząc atmosferę wyjątkowo radosnego spotkania. Marta Wesołowski przekazała życzenia dla Polonii od wicekonsula Mateusza Gmury i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, które mailowo otrzymały wszystkie polonijne organizacje.

W programie artystycznym wystąpili uczniowie klasy 4 i 8 oraz przedszkolaki z nauczycielką Eweliną Backiel i uczniowie zerówki z nauczycielką Izabelą Jagustyn. Fot. Elżbieta Popławska

Referat o Konstytucji 3 Maja wygłosił (już nie pierwszy raz) przedstawiciel młodszego pokolenia Adam Mrowiec. – Konstytucja z 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Obie konstytucje uznawane są przez politologów za bardzo postępowe jak na owe czasy dokumenty. Konstytucja 3 Maja przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze – podsumował Adam

Kolejny nasz rodak, przedstawiciel młodej generacji, doskonały pianista Nicholas Kaponyas, wykonał utwory Chopina, dedykując jedną z etiud śp. Mieczysławowi Madejskiemu. Młody gitarzysta Max Dochnal wykonał ciekawą transkrypcję dwóch znanych amerykańskich utworów.

Dyrektor Agata Strzelichowska zaprezentowała swoich uczniów. W ciekawym programie artystycznym wystąpili uczniowie klasy 4 i 8 oraz przedszkolaki z nauczycielką Eweliną Backiel i uczniowie zerówki z nauczycielką Izabelą Jagustyn. Uczennice klasy 6 przygotowały wystawę plakatów z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oczywiście najmłodsi wychowankowie wzbudzili najwięcej emocji.

Występ znanego zespołu Nos Te Domine było ostatnim akordem polonijnej uroczystości, wystąpili: Evelina Backiel, Janusz Grabarz, Robert Wirkowski i Bogdan Czerwonka.

Po zakończonej uroczystości zarząd PDN zaprosił przybyłych gości na kawę i słodkości.

PDN zapewne spełnił swoją rolę w przygotowaniu młodego pokolenia do przejęcia pokoleniowej pałeczki. To tutaj, dawno, dawno temu, zaczęli społecznie udzielać się młodzi członkowie PDN. Teraz ich dzieci przejmują działanie.

Elżbieta Popławska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -