wtorek, 16 sierpnia, 2022

Camp Kościuszko

30 lipca w Poznaniu odbyła się ceremonia nadania wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA nazwy „Camp Kościuszko”.

30 lipca w Poznaniu odbyła się ceremonia nadania wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA nazwy „Camp Kościuszko”. Fot. MON

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce (Poznań) jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi, co realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich.

Bliskie relacje z USA stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa Polski, ale też bezpieczeństwa państw NATO na wschodniej flance – powiedział podczas ceremonii szef MON Mariusz Błaszczak, odwołując się także do wielu lat współpracy i wzajemnej pomocy między oboma krajami, której symbolem jest właśnie gen. Kościuszko. Z kolei kierujący operacjami wojsk amerykańskich w Europie i Afryce generał Darryl Williams stwierdził, że ustanowienie wysuniętego dowództwa amerykańskiego V Korpusu w Poznaniu jest jasnym sygnałem dla potencjalnego wroga.

Od sierpnia pełna nazwa bazy, w której stacjonują amerykańscy żołnierze, to „Kompleks Wojskowy im. Generała Tadeusza Kościuszki – Camp Kościuszko”.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -