środa, 9 października, 2024
Strona głównaGorący TematBojkot rosyjskich produktów

Bojkot rosyjskich produktów

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i wiele krajów nałożyło na Rosję sankcje uderzające w gospodarkę tego kraju, co ma na celu uniemożliwienie Rosji dalszego finansowania wojny oraz wywarcie presji na Rosjan, zwłaszcza oligarchów, by podjęli działania na rzecz zakończenia działań wojennych.

Konsumenci na całym świecie, w tym w Polsce i w USA, zaczynają bojkotować rosyjskie produkty i firmy. Fot. Archiwum WEM

Ale „sankcje gospodarcze” zaczęło stosować też na własną rękę wiele firm, instytucji i zwykłych konsumentów. Izba Gospodarczo-Handlowa Rynku Spożywczego podała w oświadczeniu, że poinformowała wszystkie podmioty z Białorusi i Rosji o zakończeniu współpracy. Zaapelowała też do Polaków, aby nie kupowali produktów wytworzonych na terytorium Białorusi i Rosji. – Dostarczanie firmom rosyjskim i białoruskim kapitału, to jak dostarczanie im amunicji, by mogli dalej zabijać na Ukrainie – powiedział sekretarz Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego

Wstrzymanie obsługi rosyjskich inwestycji i inwestorów działających na terenie Polski zapowiedziała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. O decyzji tej agencja poinformowała o tym na Twitterze. „W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska Agencja Inwestycji i Handlu wstrzymuje obsługę rosyjskich inwestycji i inwestorów działających na terenie Polski” – oświadczyła agencja.

W Polsce wskutek presji klientów na „niekupowanie tego, co rosyjskie” największe sieci sklepów i drogerii wycofały ze swojej oferty produkty pochodzące z Rosji. Również wiele firm czy biznesów zrywa współpracę z rosyjskimi partnerami i dostawcami, motywując to tym, że „z agresorem nie prowadzi się biznesu” i manifestując w ten sposób wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Kraj pochodzenia zdradza kod kreskowy produktu. Towary wyprodukowane w Rosji mają kody kreskowe zaczynające się od ciągu cyfr: 460 do 469. Fot. Archiwum WEM

Bojkot rozkręca się też w USA i Kanadzie. W sieci pojawiły się też nagrania z barów czy restauracji, w których wylewana jest rosyjska wódka, a niektóre sieci wycofują ze sklepowych półek rosyjskie alkohole.

Na tym tle może też jednak dojść do pomyłek. Przykładowo wódka Stolichnaya, powszechnie kojarzona z Rosją, jest produkowana na Łotwie, a siedziba firmy znajduje się w Luksemburgu. Podobnie Smirnoff – chociaż rzeczywiście firma powstała w Rosji, od dawna jest własnością brytyjskiego giganta spirytusowego Diageo i jest produkowana w Illinois. Rosyjskie wódki, które są importowane i sprzedawane w USA to przede wszystkim Russian Standard i Green Mark. Ich producent – firma Roust International – należy do rosyjskiego oligarchy Rustama Tariko.

Warto przypomnieć, że kraj pochodzenia zdradza kod kreskowy produktu. Towary wyprodukowane w Rosji mają kody kreskowe zaczynające się od ciągu cyfr: 460 do 469. Z kolei towary wyprodukowane w Białorusi – od cyfr 481 do 489. Jeśli ktoś chce unikać kupowania towarów z danego kraju, warto sprawdzać kod kreskowy, zwłaszcza, że opisy na etykiecie czasem bywają niejasne. To zaledwie moment więcej spędzony przy półce sklepowej i może wydawać się, że pojedynczy gest nie ma znaczenia, ale gdy gest ten powtarzają miliony ludzi – nabiera on mocy.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -