Komitet Polskiego Apostolatu w USA zaprasza wszystkich wiernych do udziału w odpuście z okazji święta Matki Bożej Częstochowskiej do Narodowego Sanktuarium w Doylestown, PA. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia.
Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. o godz. 12:30 koncelebrowana przez arcybiskupa Miami Thomasa Wenskiego i biskupa Stanisława Jana Dziuba, biskupa diecezjalnego diecezji Umzimkulu w Południowej Afryce oraz obecnych księży polonijnych.
W tym roku przypada 45. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Stanów Zjednoczonych, która miała miejsce w październiku 1979 roku. Pielgrzymka ta obejmowała Boston, Nowy Jork i Filadelfię. O godzinie 11:00 w sali „Visitor Center” w Doylestown będzie miał miejsce specjalny program muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Języka Polskiego przy Sanktuarium w Doylestown z udziałem świadków tej historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do USA.
Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki Polonii pod patronatem Polskiego Apostolatu w USA są wartości podzielane przez polskiego papieża. Prawda, wolność, sprawiedliwość, miłość, sumienie uważał on za składniki narodowej tożsamości, o czym pisał w encyklice „Veritatis Splendor”.
– Na kształt naszej polskiej społeczności w Ameryce nie powinno się patrzeć tylko przez pryzmat instytucji takich jak polskie parafie, szkoły czy organizacje polonijne, ale głębiej, bo nie szumne deklaracje czy spektakularne wiece będą decydować o naszej religijnej i kulturalnej tożsamości, lecz przekazywanie wiary przez rodziców swoim dzieciom poprzez swoiste słownictwo, polski język, symbole i tradycje, które utrwaliły w naszej psychice osobę Jezusa Chrystusa i jego przesłanie – tłumaczy ks. prałat Antoni Czarnecki, który przez 7 lat działał w Konferencji Episkopatu USA w Waszyngtonie, pełnił też w przeszłości funkcję przewodniczącego Polskiego Apostolatu. – Te ponadczasowe i transcendentne wartości są zakodowane w polskiej religijnej kulturze. Te wartości polskich rodzin pogłębiają szacunek dla osoby ludzkiej, by móc budować kulturę miłości życia, sprawiedliwości, wolności i prawdy. Św. Jan Paweł II powiedział: „Przyszłość świata i Kościoła przyjdzie przez rodzinę” – dodaje, zachęcając wszystkich do uczestnictwa w sierpniowej uroczystości.
Podczas uroczystości zostanie wręczona nagroda Polskiego Apostolatu „Pride of Polonia”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie w celu wyróżnienia osób, które wniosły znaczący wkład w życie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Laureatem tej nagrody w tym roku będzie arcybiskup Miami Thomas Wenski.
Abp Thomas Wenski urodził się w Lake Worth na Florydzie, został wyświęcony na kapłana w 1976 roku. Mimo że przyszedł na świat w USA, zawsze był dumny ze swojej polskości. W latach 80. studiował język i kulturę polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zawsze pragnął nauczyć się języka polskiego. Na początku tego roku złożył wniosek i otrzymał potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. Jego silna identyfikacja z tożsamością polsko-amerykańską była przewodnią siłą przez całe jego życie. Niedawno gościł w Polsce, a podczas tego pobytu był celebransem i gościnnym homilistą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas uroczystości rozdania dyplomów w Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celebrował także mszę świętą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Przez większość swojego kapłaństwa arcybiskup Wenski pracował wśród społeczności Haiti w południowej Florydzie. Jest też cały czas blisko związany z polonijną społecznością, nie tylko na Florydzie. Prawie co roku od 1997 roku uczestniczył w dorocznej pieszej pielgrzymce z Great Meadows, NJ do Amerykańskiej Częstochowy. Otrzymał nagrodę Moczygemba od Polskiego Związku Kapłanów Amerykańskich (PAPA) w Miami w 1995 roku. Przez wiele lat uczestniczył w dialogu między biskupami Kościoła Rzymskokatolickiego a biskupami Polskiego Narodowego Kościoła.
Od 2010 roku pełni funkcję czwartego arcybiskupa Miami. Jest też reprezentantem Konferencji Episkopatu USA (USCCB) dla pastoralnych i kulturalnych spraw Polonii.
* * *
Pielgrzymkę Polonii do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Jej święto organizuje corocznie Komitet Polskiego Apostolatu, który współpracuje z Episkopatem Stanów Zjednoczonych w Washington, DC w sprawach pastoralnych Polonii. Przewodniczącym Polskiego Apostolatu jest ks. Dariusz Gościniak, proboszcz kościoła Świętego Krzyża w New Britain, CT.
WEM