poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPoloniaPensylwaniaAkcja „Pamiętaj o Weteranach” na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie

Akcja „Pamiętaj o Weteranach” na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie

W sobotę, 29 października, na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie po raz trzeci odbyła się zainicjowana przez Stowarzyszenie Pamięć akcja „Pamiętaj o Weteranach”. Głównym celem akcji, skierowanej do młodego pokolenia Polaków, jest troska o groby zmarłych weteranów oraz pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Współorganizatorami wydarzenia byli: ZHP „Świat” oraz Amerykańska Częstochowa.

Akcja rozpoczęła się harcerską mszą świętą, której przewodniczył o. Bartłomiej Marciniak – harcmistrz oraz ks. Adam Muda – kapelan armii amerykańskiej. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie rozpoczęła się akcja sprzątania. W pierwszej kolejności teren wokół weterańskich krzyży został posprzątany, a następnie udekorowano je biało-czerwonymi wstążkami. Pierwsze wstążki zostały zawiązane na grobach harcmistrzyń: Ewy Gierat, Jadwigi Langler oraz Heleny Boguniewicz.

Kolejną częścią akcji był Apel Pamięci oraz modlitwa za zmarłych weteranów. Przedstawiciele harcerstwa, szkół polonijnych, weteranów oraz grup biorących udział w akcji złożyli pod znajdującym się na nekropolii w Amerykańskiej Częstochowie Pomnikiem Husarza znicze, z których ułożyli polską flagę. Modlitwę za zmarłych poprowadzili ks. Adam Muda oraz o. Bartłomiej Marciniak. Wśród obecnych byli również: wicekonsul Mateusz Dębowicz z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Anna Tracz – prezes terenowy na stany NJ i PA z Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, I wicekomendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) – Antoni Płotka, dyrektor fundacji SWAP – Andrzej Maciejewicz, przedstawiciele Zarządu Głównego SWAP – Zygmunt Bielski i Teofil Lachowicz, komendant Okręgu 10 SWAP – Mirosław Płotka, II wiceprezes Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP Agnieszka Mrozik oraz harcmistrzynie ZHP „Świat” Mary Bielski i Marta Biesaga.

Na zakończenie na wszystkich uczestników czekały upominki: kawałek biało-czerwonej flagi, wpinki – guziki katyńskie przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz poczęstunek w postaci przepysznej grochówki, kiełbasy i pączków.

Łącznie w akcji wzięło udział ponad 260 wolontariuszy, w tym harcerze i harcerki z ZHP „Świat”, uczniowie polonijnych szkół z New Jersey (PSD Gniazda 946 Sokołów Polskich w Ameryce w Manville, Akademia Języka Polskiego w Manchester, PSD im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, Akademia Młodej Polonii w Clifton, Polska Szkoła im. św. Kazimierza Królewicza w Newark, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Allamuchy, Polska Szkoła Jagiellonów w Passaic), Nowego Jorku (PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, Polska Szkoła Sobotnia przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, Szkoła Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie) i Pensylwanii (Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Kantego w Filadelfii, Szkoła Języka Polskiego im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Polska Szkoła „Ogniwo” – Polish Learning Center w Morrisville), studenci Polskiego Klubu St. Joseph’s University w Filadelfii, członkowie grup rekonstrukcyjnych Polish Living History oraz Independent Operational Group Polesie, weterani z Pl. #12 SWAP w Filadelfii oraz z Pl. #81 SWAP w Trenton, panie z Korpusu Pomocniczego Pań przy Pl. #81 w Trenton oraz członkowie Stowarzyszenia „Pamięć”.

Relacja: Stowarzyszenie „Pamięć”
opr. WEM
Fot. Ryszard Dziedzic, Stowarzyszenie „Pamięć”


W kwaterze wojskowej w Amerykańskiej Częstochowie znajduje się ponad 2,300 krzyży. Wśród osób spoczywających na cmentarzu można znaleźć nazwiska generałów, cichociemnych, żołnierzy I i II wojny światowej, 2. Korpusu gen. Andersa, odznaczonych orderem Virtuti Militari, dowódców oddziałów, sybiraków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, harcerzy, powstańców warszawskich.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -