piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaDziałySportAdam Wardziński zdobył w Kalifornii mistrzostwo świata w brazylijskim ju-jitsu

Adam Wardziński zdobył w Kalifornii mistrzostwo świata w brazylijskim ju-jitsu

Adam Wardziński został mistrzem świata czarnych pasów w brazylijskim ju-jitsu. Zawodnik Checkmatu Poznań jest pierwszym Europejczykiem, który zdobył takie trofeum!

Adam Wardziński na trwałe zapisał się w historii ju-jitsu. Fot. Adam Wardziński/FB

Czempionat odbywał się w Long Beach w Kalifornii (USA). W wielkim finale Adam Wardziński pokonał Brazylijczyka Viniciusa Liberatiego, został mistrzem w kategorii do 94 kilogramów i przeszedł do historii dyscypliny. Dotąd w tych zawodach, poza Brazylijczykami, tytuły zdobywali jedynie Amerykanie plus jeden Angolczyk.

Wardziński, który pochodzi z Trzcianki w województwie wielkopolskim, wcześniej mógł pochwalić się tytułami mistrza świata federacji Abu Dhabi czy IBJJF bez kimon. Jednak najbardziej prestiżową imprezą w tej dyscyplinie jest światowy czempionat czarnych pasów.

Zawody odbywają się od 1996 roku w 10 kategoriach wagowych. Dotychczas dominowali w nich Brazylijczycy, którzy zgarnęli aż 268 złotych medali. Na drugiej pozycji w tej klasyfikacji znajduje się USA z dziesięcioma zwycięstwami i Angola z jednym triumfem.

Ju-jitsu to sport chwytany, w którym, podobnie jak zapasach i judo, nie ma uderzeń. Są jedynie chwyty, rzuty, dźwignie na stawy oraz duszenia. Sport pochodzi z Brazylii, ale korzenie ma w Japonii – wyjaśniał w jednym z wywiadów świeżo upieczony mistrz świata, który w kwietniu obchodził 33. urodziny.