piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolskie MSZ sprzeciwia się decyzji Izraela ws. agencji pomocowej ONZ

Polskie MSZ sprzeciwia się decyzji Izraela ws. agencji pomocowej ONZ

Polskie MSZ oświadczyło we wtorek, że sprzeciwia się decyzji Izraela ws. ograniczenia możliwości niesienia pomocy przez Agencję ONZ ds. palestyńskich uchodźców (UNRWA). Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane – podkreślił resort dyplomacji.

Fot. PAP/Albert Zawada

Izraelski parlament przyjął w poniedziałek przeważającą większością głosów ustawę zakazującą działania agencji ONZ ds. palestyńskich uchodźców (UNRWA) na terenie tego kraju. Izrael od dawna krytykował tę organizację i oskarżał jej pracowników o udział w ataku Hamasu 7 października.

Do decyzji izraelskich parlamentarzystów odniosło się we wtorek polskie MSZ.

„Z niepokojem odnotowujemy decyzję ograniczającą możliwość niesienia przez UNRWA niezbędnej pomocy humanitarnej dla ponad 2,3 mln Palestyńczyków we Wsch. Jerozolimie, Zachodnim Brzegu i Strefie Gazy. Sprzeciwiamy się tej decyzji. Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane” – oświadczyło we wpisie na platformie X polskie MSZ.

Kneset przyjął dwa projekty ustaw. Pierwsza zakazuje UNRWA prowadzenia „jakiejkolwiek działalności i świadczenia jakichkolwiek usług” na terenie Izraela lub z jego terytorium. Druga zrywa formalne więzi z tą organizacją i zakazuje izraelskim urzędnikom i instytucjom współpracy z UNRWA.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego 13 tys. w Strefie Gazy. Większość z nich to Palestyńczycy. Finansowana przez rządy innych państw UNRWA zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. Obecnie odgrywa dużą rolę w niesieniu pomocy humanitarnej mieszkańcom ogarniętej trwającą od roku wojną Strefy Gazy.

Na początku roku Izrael zarzucił 12 pracownikom UNRWA bezpośredni udział w ataku z 7 października, później dodano, że do Hamasu i sprzymierzonego z nim Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu należy znaczny odsetek – ponad 10 proc. – gazańskiego personelu organizacji. UNRWA odpierała oskarżenia o związki swoich pracowników z Hamasem, twierdząc, że Izrael nigdy nie przedstawił przekonujących dowodów.

Zaniepokojone przepisami Izraela w sprawie UNRWA wyraził w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. W wydanym jeszcze przed głosowaniem w imieniu UE oświadczeniu Borrell ostrzegł, że jeśli ustawy zostaną przyjęte, de facto sparaliżują one pracę UNRWA, uniemożliwiając agencji prowadzenie kluczowych operacji i poważnie utrudniając jej świadczenie usług zdrowotnych, edukacyjnych i socjalnych na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Przepisy znoszą również przywileje i immunitety dyplomatyczne UNRWA w Izraelu. Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że te ustawy stoją w jawnej sprzeczności z prawem międzynarodowym i humanitarnym.

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział na konferencji prasowej na krótko przed przyjęciem ustaw przez Kneset, że w obecnej sytuacji UNRWA odgrywa w ogarniętej wojną Strefie Gazy „niezastąpioną rolę” w dostarczaniu niezbędnej pomocy humanitarnej. „Nie ma nikogo, kto mógłby ją zastąpić w środku kryzysu” – podkreślił.

kos/sdd/mhr/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -