piątek, 4 października, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPolonijne dożynki w sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie

Polonijne dożynki w sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie

Polonia w Bostonie jest jedną z najstarszych polskich społeczności w Stanach Zjednoczonych. Polacy przybywający do tego miasta już w połowie XIX wieku zaczęli budować infrastrukturę pozwalającą im na zachowanie polskich zwyczajów i języka na amerykańskiej ziemi. Dziś ich potomkowie, a także kolejne pokolenia emigrantów, którzy na przestrzeni lat przybywali do Bostonu, podtrzymują te tradycje. Pomimo integracji z amerykańskim społeczeństwem Polonia bostońska nie zapomina o swoich korzeniach. Wyrazem tego są m.in. polonijne dożynki, odbywające się cyklicznie od kilkudziesięciu lat.

Imprezy takie jak dożynki łączą nie tylko Polaków, ale także lokalne społeczności, które mają okazję poznać polskie tradycje. To nie tylko okazja do celebracji tradycji wpisującej się w święto plonów, ale także do integracji oraz umacniania tożsamości narodowej poza granicami Polski.

Organizatorem bostońskich dożynek jest parafia Matki Bożej Częstochowskiej, która kilka lat temu obchodziła 150-lecie istnienia. Tegoroczne dożynki odbyły się w niedzielę, 22 września, i mimo niesprzyjającej prognozy pogody przyciągnęły całkiem liczne grono uczestników.

Dożynki jak zawsze odbyły się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie, czyli obszaru między Andrew Square a Columbia Road, połączonymi ulicami Dorchester Avenue oraz Boston Street. Zgodnie z tradycją zainaugurowała je uroczysta msza święta odprawiona przez proboszcza polskiej parafii o. Jerzego Żebrowskiego. Częścią nabożeństwa była procesja darów, wniesionych do świątyni przez przedstawicieli lokalnych organizacji i parafian.

Po mszy św. na przykościelnym placu odbyła się część festiwalowa, której ważną częścią były występy taneczne w wykonaniu zespołu Krakowiak z Bostonu, dziecięcej grupy Lajkonik, a także dziecięcego zespołu folklorystycznego Piast z Webster. Jak zawsze przeprowadzono też konkurs jedzenia pączków na czas. O atrakcje dla dzieci zadbali wolontariusze ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie w specjalnie wydzielonym kąciku zabaw. Popularnością wśród najmłodszych cieszyły się też przejażdżki na kucyku.

Dożynki zawsze są też okazją do zaprezentowania swoich usług i produktów przez lokalne firmy czy artystów, a w tym roku, jak informuje Marcin Bolec – redaktor naczelny „Białego Orła”, ilość stoisk była rekordowa. – Było osiemnastu wystawców, a ich oferta była bardzo zróżnicowana, od biżuterii z bursztynu, przez ofertę firmy spedycyjnej Polonez America po nasze stoisko, na którym oprócz gazet, w tym specjalnego wydania dożynkowego „Białego Orła”, dostępne były też produkty z naszego nowo uruchomionego sklepu Polonia Pride, w tym koszulki, kubki i przypinki nawiązujące do października jako Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA – relacjonuje, oceniając tegoroczne dożynki jako naprawdę udane wydarzenie.

Dożynki zwróciły też uwagę lokalnych polityków. Na imprezie pojawił się m.in. radny miejski Ed Flynn ze swoim ojcem Rayem Flynnem – byłym czterokrotnym burmistrzem Bostonu oraz byłym ambasadorem USA w Watykanie za czasów, kiedy papieżem był Jan Paweł II. Ray Flynn wygłosił krótkie przemówienie, w którym wrócił wspomnieniami do okresu spędzonego w Rzymie i relacji łączącej go z polskim papieżem, a także latach 80. XX wieku, kiedy był zaangażowany w pomoc „Solidarności”. Obecni byli też stanowy reprezentant David Biele i radny miejski John FitzGerald oraz przedstawiciel z biura senatora stanowego Nicka Collinsa, który wręczył gratulacyjne dyplomy osobom zaangażowanym w organizację dożynek oraz zasłużonych dla podtrzymywania polskiego dziedzictwa w Bostonie. Wśród wyróżnionych znalazł się też redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec wraz z żoną Barbarą Bilińską Bolec. Nagrodzeni zostali też Constance Bielawski, Halina Sobieszek, Grzegorz Boryczka, Małgorzata i Piotr Gubala oraz Iwona Gajczak.

Na razie nie jest znana data przyszłorocznych dożynek, ale osoby ceniące polską kulturę mają nadzieję, że tradycja ta zostanie podtrzymana i się odbędą.

JLS
Fot. Tomasz Jaster, Marcin Bolec


Serdeczne podziękowania dla sponsorów i darczyńców!

Dziękujemy wszystkim firmom i osobom prywatnym, które wsparły festiwal, przyczyniając się do jego sukcesu. Wasza hojność i zaangażowanie są nieocenione!

Sponsorzy:
Dunkin Donuts, Murphy Funeral Home, Artizan Building Supply LLC, Andrew Square House of Pizza, Lucky Wine & Liquors (Quincy), DJ’s Polish Market, Wspólnota ‘Maranatha’ z Parafii Matki Bożej Częstochowskiej, Euromart, Baltic Deli, Carpenter’s Center, Atlantic Beverage Distributors, John Paul II Polish Language School, Casper Funeral, Kura Revolving Sushi Bar, Crumble, Nail Bar, Olive Garden, 110 Grille, Star Market, Panera Bread, Home Depot, SLING TV, Ania Kosiak Karam Realty

Darczyńcy:
Jadwiga Ignaciuk, Marianna Leskow, Ewa Giro, Waldemar Giro, Mark i Ewa Barylak, Krystyna i Tomasz Gosk, Renata Bester, Mirosław i Mirosława Uchal, Joanne Dzengielewski, Alina Pieprzycki, Constance Bielawski, Janina Modzelewska, Jan i Alina Kozak, Edyta i Tomasz Mudrewicz, Małgorzata i Piotr Gubała, Krystyna Puricelli, Marzena i Eugeniusz Bramowski, Teresa Marciniak, Karen Rolak, Celina Warot, Barbara i Marcin Bolec, Jarosław Grochowski, Barbara Kowalczyk, Grzegorz i Urszula Boryczka, Marianna Leskow

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -