piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPromocjaPolskie reggae na Queensie

Polskie reggae na Queensie

Jedna z najbardziej kultowych imprez polskich w NYC doczekała się kolejnej edycji. W tym roku na „Reggae Inwazja” gościć będzie aż czterech artystów z Polski. 6 września w Melrose Ballroom wystąpią Jamal, Gutek, Junior Stress, DJ BRK oraz goście specjalni.

Gutek wraz z zespołem będzie jednym z gości Reggae Inwazji 5. Fot. Mat. organizatorów

Koncerty z polskimi artystami gatunku reggae nie zdarzają się zbyt często w Nowym Jorku, a jedynym wydarzeniem, które utrzymuje pewną tradycję w tej dziedzinie, jest festiwal “Reggae Inwazja”, który 6 września doczeka się swojej piątej edycji.

„Reggae Inwazja” to wydarzenie, którego zamysłem od samego początku było łączenie ludzi poprzez muzykę reggae. Na festiwalach występowali artyści z rożnych krajów, z Jamajki, Brazylii, Puerto Rico, Trinidad & Tobago, ale zawsze główną gwiazdą byli artyści z Polski – mówi Grzegorz Fryc, prezes Gram-X Promotions i organizator festiwalu.

Historia „Reggae Inwazji”

Pierwsze polskie festiwale promujące muzykę reggae odbyły się w Nowym Jorku już w 2008 roku, kiedy to w „Warsaw” na Greenpoincie wystąpił Gorgu z formacji Vavamuffin wspierany przez legendarnego DJ-Feel-x. Tego wieczoru można było również zobaczyć pokazy brazylijskiego tańca capoeira oraz artystów z wielu innych krajów. W latach 2008-2010 do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżali kolejni artyści, jak Vavamuffin, Jamal, Natural Dread Killaz, Dreadsquad, Marika czy Stashka, którzy zagrali na festiwalach wtedy nazwanych Euro Reggae Fest – były one prekursorami „Reggae Inwazji”.

Za początek festiwalu „Reggae Inwazja” uważa się koncert legendarnego polskiego zespołu Daab, który w 2012 roku wystąpił po raz pierwszy w historii w USA. Festiwal w klubie „Warsaw” na Greenpoincie zyskał miano kultowego wydarzenia i odbił się echem wśród nowojorskich fanów muzyki reggae. Druga i trzecia edycja festiwalu odbyła się w latach 2013 i 2014, a do repertuaru dołączyło coraz liczniejsze grono artystów reggae z całego świata, popularyzując wydarzenie w społeczności fanów reggae w Nowym Jorku. Głównym artystą z Polski na obydwu tych festiwalach był Grubson, który w tamtych czasach bił rekordy popularności w Polsce i dostarczył również unikalne, naładowane energią i żywiołowością koncerty swoim fanom w Nowym Jorku.

O „Reggae Inwazji” z 2014 roku pisał nawet amerykański Vibe Magazine, do dzisiaj jest to jedyny artykuł poświęcony polskiemu reggae, jaki ukazał się w ramach tej redakcji i jeden z nielicznych, jakie ukazały się w Stanach Zjednoczonych. – Ludzie byli w szoku – jak to polskie reggae? Coś takiego w ogóle istnieje? Koncerty te przełamywały bariery, burzyły stereotypy, pokazywały inne oblicze Polski i polskiej kultury, były jak inwazja – stąd też powstała nazwa festiwalu – wspomina Grzegorz Fryc.

Kolejna edycja „Reggae Inwazji” odbyła się w 2016 roku w klubie Amadeus na Queensie, a główną gwiazdą był Kamil Bednarek, który do tego czasu zdążył stać się już ikoną polskiej kultury, nagrodzony platynowymi płytami , nagrodami MTV i wieloma innymi wyróżnieniami.

Wtedy też rozpoczęła się współpraca z VP Records, która jest najbardziej prestiżową wytwórnią reggae na świecie. Kamil Bednarek ukazał się w kalendarzu VP Records jako pierwszy polski artysta w historii wytwórni, a rozmowy z VP rozpoczęte na „Reggae Inwazji” doprowadziły do kolaboracji Kamila Bednarka z zespołem Rabin Fyah, który był nominowany do Grammy Awards. Rok później na festiwalu w Central Parku miała premiera ich wspólnego utworu, do którego nagrano też teledysk – opowiada Grzegorz Fryc.

Reggae Inwazja 5

Po kilku latach przerwy Reggae Inwazja powraca do Nowego Jorku z wielkim impetem i bogatym repertuarem. 6 września w Melrose Ballroom zobaczyć będzie można między innymi Jamala, który występuje też pod pseudonimem „Miodu”.

Jamal wystąpi dla swoich fanów w USA po 15 latach nieobecności. Fot. Mat. organizatorów

Jamal to laureat Fryderyka i jeden z najbardziej popularnych polskich artystów, który obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Do jego najbardziej znanych utworów należą „Peron”, „Defto” czy „Policeman”, który kiedyś śpiewała cała Polska. Jamal to zróżnicowany artysta łączący ze sobą style reggae, jazzu, hip-hopu, rocka i nawet drum and bass. Podczas festiwalu fani mogą się spodziewać usłyszeć zarówno jego największe przeboje z trzech ostatnich dekad, jak i nowe utwory, które pojawią się na jego nowej płycie.

Kolejnym artystą, który wystąpi podczas festiwalu, jest charyzmatyczny Gutek wraz z zespołem. Gutek jest reprezentantem śląskiej sceny muzycznej i legendą polskiego reggae. Jego kolaboracje z takimi artystami jak Paktofonika, Molesta, Farben Lehre zna każdy fan tego typu muzyki. Występ Gutka w Nowym Jorku będzie jego pierwszym występem w historii w tym mieście.

Trzecim gościem „Reggae Inwazji 5” jest Junior Stress – najbardziej rozpoznawalny artysta lubelskiej sceny reggae L.S.M. Jego portfolio bogate jest w dziesiątki hitowych utworów i kolaboracji z innymi artystami gatunku hip-hop i reggae. Junior Stress nigdy nie grał w Stanach Zjednoczonych i będą to jego pierwsze w historii koncerty za oceanem.

Koncerty Junior Stress będą jego pierwszymi w Stanach Zjednoczonych. Fot. Mat. organizatorów

Wraz z Juniorem Stressem i Jamalem wystąpi DJ BRK, który miał już okazję występować w Nowym Jorku podczas „Reggae Inwazji”, kiedy to był częścią składu zespołu Grubsona. Jego żywiołowe występy pamiętane są w Nowym Jorku do dzisiaj.
Dodatkowo na scenie pojawi się DJ Gram-X oraz goście specjalni, którzy są stałą częścią każdej edycji festiwalu „Reggae Inwazja”.

Bilety i więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.gramx.com.

Głównymi sponsorami koncertu są Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, mecenas Paweł Wierzbicki z kancelarii Block O’Toole & Murphy LLP oraz Piwo Żubr i Cytrynówka by Polonaise, Harrys Contracting Inc, Eurocare Cleaners, Skin Gems.

Inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -