piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRuszyła szósta edycja Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ruszyła szósta edycja Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Po prawie 10 latach przerwy wróciła Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zgłoszenia w szóstej edycji przedsięwzięcia, którego celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo dziennikarskich publikacji, będą przyjmowane do 15 września br.

Logo PAP w sali konferencyjnej Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego tradycyjnie przyznawana jest w czterech kategoriach obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: materiały prasowe, audycje radiowe, realizacje wideo oraz fotografie.

Istnieje tylko jeden warunek formalny: każdy nominowany materiał musiał zostać opublikowany od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 roku.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu będą przyjmowane przez organizatorów do 15 września 2024 roku, a laureatów poznamy podczas gali zaplanowanej na początek grudnia.

Przewodniczącym kapituły szóstej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego został redaktor naczelny PAP – Wojciech Tumidalski. Rolę honorowych przewodniczących pełnić będą z kolei Rene Maisner – córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz – przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku.

W skład kapituły weszli również: Cezary Łazarewicz, Witold Naturski, Karolina Lewicka, Wojciech Jagielski, Maciej Hamela, Jarosław Gugała, Wojciech Grzędziński, Andrzej Grygiel, Anna Dudzińska i o. Tomasz Dostatni.

Córka Ryszarda Kapuścińskiego Rene Maisner powiedziała, że wznowienie Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego po prawie 10 latach jest bardzo ważne, dlatego że PAP była instytucją, z którą jej ojciec był bardzo związany przez wiele lat i przyjaźnił się z wieloma PAP-owskimi redaktorami.

Polska Agencja Prasowa chce przyczynić się do wspierania sztuki dziennikarskiej jako szlachetnego narzędzia komunikacji między ludźmi, tak jak ją pojmował patron nagrody: „Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem, przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak, aby mógł on zrozumieć otaczający go świat” (R. Kapuściński „To nie jest zawód dla cyników”).

Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę w 2010 r., aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz – w przypadku tematów kontrowersyjnych – mógł zapoznać się z różnymi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.

Oceniana jest też wartość informacyjna relacji – podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.

Wszystkie informacje o zgłoszeniach prac do konkursu można znaleźć na: https://nagrodakapuscinskiego.pap.pl/

ef/aszw/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -