Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Moja żona jest uzależniona do hazardu i od zakupów. Obawiam się, że jeżeli będzie kontynuować wydawanie naszych pieniędzy w tym samym tempie, wkrótce roztrwoni i zadłuży cały nasz majątek, który razem zgromadziliśmy. Ze względu na dobro dzieci chciałbym uniknąć rozwodu, ale jednocześnie zabezpieczyć się przed nieodpowiedzialnością żony poprzez ustanowienie rozdzielności majątkowej. Słyszałem, że Floryda nie uznaje legalnej separacji małżeńskiej. Jak mogę zatem zabezpieczyć się przed rozrzutnością żony i ocalić dla dzieci przynajmniej część naszego majątku, na który tak ciężko przez całe życie pracowałem?
Konrad z New Port Richey, FL
Drogi Panie Konradzie
Jak Pan słusznie zauważył, Floryda nie uznaje legalnej separacji małżeńskiej, ale można będąc w związku małżeńskim ustanowić rozdzielność majątkową i podzielić cały obecny i przyszły majątek małżeński, jak również odpowiedzialność za długi poprzez podpisanie kontraktu małżeńskiego, tzw. „Postnuptial Agreement”, popularnie określanego w skrócie jako „Postnup”. Jest to umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej zawierana pomiędzy współmałżonkami podczas trwania małżeństwa. W odróżnienia od intercyzy przedmałżeńskiej, czyli umowy potocznie zwanej „Prenup”, o której pisałam w moim poprzednim artykule, tego rodzaju kontrakt podpisuje się po ślubie.
W kontrakcie małżeńskim o rozdzielności majątkowej strony mogą umówić się co do podziału majątku oraz długów małżeńskich (nabytych podczas trwania małżeństwa) oraz przedmałżeńskich (nabytych przed zawarciem małżeństwa). Dodatkowo strony mogą umówić się co do praw zarządu majątkiem, nabywania i podziału długów, podziału polis ubezpieczeniowych oraz mogą zrzec się gwarantowanych przez ustawę praw spadkowych i alimentów małżeńskich. Nie można natomiast w umowie małżeńskiej o rozdzielności majątkowej zrzec się lub ograniczyć prawa do alimentów na dziecko, gdyż alimenty na dziecko to prawo dziecka, a nie prawo rodziców. „Postnup” może określać także przyszły podział majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków lub w przypadku innych zdarzeń, takich jak np. separacja faktyczna lub zdrada. W kontrakcie tym strony mogą wybrać prawo, które będzie miało zastosowanie do interpretacji umowy (może to być prawo jakiegokolwiek stanu lub kraju) oraz zadecydować o innych kwestiach według swojego uznania pod warunkiem, że są one legalne i nie prowadzą do obchodzenia prawa. Umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej powinna być zawarta na piśmie z dopełnieniem formalności wymaganych przez prawo Florydy. Podobnie jak w przypadku intercyzy przedmałżeńskiej każda ze stron powinna mieć wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się z kontraktem i na refleksję oraz skonsultowanie się z własnym adwokatem.
Umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej nie może być jednostronna. Do ważności umowy małżeńskiej konieczne jest, aby każda ze stron oferowała drugiej stronie coś wartościowego, tzw. „consideration”. Jest to konieczny element każdego kontraktu i oznacza wzajemną wymianę obietnic przekazania drugiej stronie dóbr lub serwisów posiadających jakąś wartość. W przypadku intercyzy przedmałżeńskiej, czyli „Prenup”, wystarczy, że narzeczeni wymienią wzajemnie obietnice zawarcia małżeństwa, natomiast w przypadku „Postnup” każdy z małżonków musi obiecać coś wartościowego drugiemu małżonkowi.
Umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej to skomplikowany dokument prawny, który powinien być zawsze sporządzany przez doświadczonego prawnika. Niedopełnienie określonych przez prawo wymogów prawnych lub niejasność kontraktu może spowodować, że sąd będzie musiał uznać go za nieważny lub niewykonalny. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.