piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeJak co roku u Adasia, czyli… 77. Konkurs Szopek Krakowskich

Jak co roku u Adasia, czyli… 77. Konkurs Szopek Krakowskich

Pierwszy czwartek grudnia to co roku wielkie święto dla tych, którzy kochają Kraków i cenią sobie tradycję i sztukę. Również w tym roku szopkarze licznie przybyli na Rynek Główny w Krakowie, gdzie wokół pomnika Adama Mickiewicza ustawili swe dzieła – nad którymi niektórzy pracowali przez wiele miesięcy – i z niecierpliwością czekali na ocenę jury. Wspaniałej, barwnej i jedynej w swoim rodzaju wystawie przyglądały się tłumy krakowian i liczni turyści.

Do 77. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 131 szopek. Fot. krakow.pl

Do 77. Konkurs Szopek Krakowskich, który odbył się 5 grudnia 2019 roku, zgłoszono 131 szopek – 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych. 8 grudnia w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory zostały ogłoszone wyniki. Szopki seniorów oceniano w grupach wg ich wielkości: szopki duże, średnie, małe i miniaturowe. W kategorii szopek dużych I nagrodę zdobyły ex aequo dzieła Zbigniewa Zymana i Leszka Zarzyckiego. W kategorii szopek średnich zwyciężyli Zbigniew Gillert oraz Dariusz Czyż. Najpiękniejszą szopkę małą zbudował wg jury Maciej Moszew, a jeśli chodzi o szopki miniaturowe, bezkonkurencyjny okazał się Zbigniew Madej.

Wszystkie szopki, które brały udział w konkursie, można podziwiać na wystawie pokonkursowej prezentowanej w Celestacie. Wystawa potrwa do 23 lutego 2020 r.

opr. JLS


Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Scena Bożego Narodzenia przeniesiona została z Betlejem w scenerię zabytkowych budowli Krakowa. Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych. (…) Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2014 roku. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

www.muzeumkrakowa.pl

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -