W piątek, 14 czerwca, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyło się wydarzenie o nazwie „Droga do Wolności” przygotowane przez Festiwal Filmowy NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) i polską placówkę dyplomatyczną. W trakcie gali wyróżniono mieszkających na emigracji świadków historii Polski i zasłużonych patriotów.
Wspólne wartości
Gospodarzami wieczoru byli konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz przybyły z Polski dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski. Całą uroczystość poprowadził redaktor TVP World Kazimierz Lisiak, a opiekę nad wydarzeniem sprawowali również wicekonsul Krzysztof Płaski i Katarzyna Płaski.
Na wstępie licznie przybyłą Polonię powitał Arkadiusz Gołębiewski, który zaprezentował obecnym historię i misję Festiwalu NNW, który już od 15 lat odbywa się w Gdyni.
– Nasza idea, aby prezentować światu drogi do wolności zarówno Polski, jak i innych krajów na świecie, tu, w USA, nabiera wyrazistego znaczenia i pokazuje, że nasze działania mają głęboki sens – stwierdził Arkadiusz Gołębiewski. – Gen wolności wśród Polonii jest bardzo silny. Widząc tu kilka pokoleń czuję dumę i satysfakcję, że idea festiwalu, która zrodziła się kilka lat temu w Polsce, sprawdza się we wszystkich miejscach na świecie. Sprawdza się, bo dotyka polskiej historii, polskich losów i mówi o sprawach ważnych. Honorujemy świadków historii, ale naszym spotkaniom towarzyszą też występy artystyczne na wysokim poziomie. Cieszę się, że udało nam się przenieść atmosferę Festiwalu Filmowego NNW i naszych retrospektyw do Nowego Jorku – dodał.
Wyróżnienia dla zasłużonych
Najważniejszym punktem piątkowego wieczoru było wręczenie Sygnetów Niepodległości i Drzwi do Wolności zasłużonym działaczom polonijnym przez konsula generalnego Adriana Kubickiego. Sygnet Niepodległości to uhonorowanie przyznawane świadkom historii walczącym o wolność oraz niepodległość kraju. Sygnety Niepodległości otrzymali: Helena Knapczyk z Connecticut i pośmiertnie Wincenty Knapczyk – małżeństwo sybiraków i ofiary sowieckich deportacji, a także 101-letni Fryderyk Dammond – sybirak i wieloletni działacz polonijnych organizacji.
Z kolei „Drzwi do wolności” to wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom „drugiego planu”, członkom podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. Otrzymali je: John Johan Iwanowski – były działacz Solidarności – Niezależnych Związków Zawodowych Wybrzeża i organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz współorganizator komitetu obrony więźniów politycznych, Anna i Henryk Cioczek – społecznicy, działacze zasłużeni dla Polonii i promotorzy polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, a także Maria i Marek Stasiewicz z Massachusetts – działacze Solidarności, w służbie dla Polonii od wielu lat. Weterani walki o Polskę oraz działacze Solidarności byli bardzo wzruszeni otrzymanymi statuetkami, a odbierając je podkreślali, że to nagrody dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do odzyskania niezależności przez Polskę.
Występy artystyczne
W części artystycznej publiczność miała okazję do zapoznania się z programem, który przygotowała reżyserka i producentka projektów artystycznych Anna Maleady. Zebrani wysłuchali recitalu wokalistki i pianistki jazzowej Małgorzaty Staniszewskiej, która wykonała między innymi „Jaskółkę uwięzioną” z repertuaru Stana Borysa, który również obecny był wśród gości. Zaraz po niej wystąpiła polonijna młodzież, w tym ośmioletni Andrzej Michon oraz czternastoletni Maxwell Officer, recytując poezję C. K. Norwida wspólnie z legendarnym polskim piosenkarzem.
Niespodzianką wieczoru był występ konsula Adriana Kubickiego, który akompaniując sobie na fortepianie zaprezentował publiczności pieśń pt. „Modlitwa” z repertuaru Bułata Okudżawy. Wytęp ten spotkał się z owacyjnym przyjęciem zgromadzonych.
W trakcie wieczoru odbył się również pokaz filmu „Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz