Huragany, które niedawno nawiedziły środkowy zachód oraz kraje i terytoria wyspiarskie na Karaibach, pozostawiły setki tysięcy ludzi bez prądu, pracy, mieszkań i dostępu do edukacji oraz usług medycznych.
Mówi się, że zmiany wzorców pogodowych i zmiany klimatyczne zapowiadają najgorszy sezon huraganów/tornad w naszej historii. Tutaj, w Nowej Anglii, rzadziej cierpimy z powodu tornad, ale w ciągu ostatnich kilku dekad widzieliśmy historyczne huragany.
Sieć elektryczna, linie telefoniczne i stacje paliwowe ulegają awarii lub są przerywane; ludzie nie mają dostępu do świeżej wody, opału, a w niektórych przypadkach do przejezdnych dróg. W najgorszych przypadkach ludzie tracą życie z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.
Niestety, oszuści są gotowi rzucić się zaraz po każdej klęsce żywiołowej. Odwołują się do dobrego serca i pragnienia pomagania innym. Ale większość z nich zabiera pieniądze, a ofiary, którym ktoś chciał pomóc, nigdy tej pomocy na oczy nie zobaczą.
Zanim przekażesz darowiznę, zastanów się, w jaki sposób możesz mieć pewność, że dotrze do osób, którym ją przeznaczasz. Upewnij się, że chcąc okazać szczodrość, nie padniesz ofiarą oszustwa.
Istnieje wiele różnych rodzajów oszustw, które pojawiają się praktycznie po każdym huraganie lub innej klęsce żywiołowej. Zawsze ważne jest, aby działać z ludźmi, którym ufasz, i aby poświęcić trochę więcej czasu na badania i zadawanie pytań. A jeśli katastrofa ma miejsce w twojej własnej społeczności, przekaż donację lokalnym organizacjom, a nie nieznajomemu proszącemu o pieniądze, który równie dobrze może dzwonić z innego kraju.
Oto kilka typów oszustw, z którymi często można się spotkać po katastrofach:
- Oszustwa charytatywne: Przekaż darowiznę na rzecz organizacji stanowych lub krajowych, z którymi już wcześniej miałeś do czynienia lub lokalnych osób i organizacji, które znasz. Często oszuści dzwonią, wysyłają e-maile, publikują posty w mediach społecznościowych, a nawet chodzą od drzwi do drzwi, twierdząc, że wspierają ofiary, ale nie są w stanie powiedzieć dokładnie, dokąd trafi darowizna i jak pomoże. Jeśli nie mogą ci dokładnie powiedzieć, dokąd trafią pieniądze i na co zostaną przeznaczone, prawdopodobnie jest to oszustwo. Większość legalnych organizacji charytatywnych nie poprosi też o gotówkę. Zadawaj pytania o to, kim są osoby podające się za reprezentantów fundacji, sprawdzaj je online i pytaj, jaka część darowizny trafia bezpośrednio na pomoc ludziom. Każda organizacja ponosi koszty administracyjne, ale większość pieniędzy, które przekazujesz, powinna trafiać bezpośrednio na pomoc potrzebującym.
- Oszustwa związane z ofertami wynajmu: Jeśli pomagasz znajomemu lub członkowi rodziny w przeprowadzce, zachowaj ostrożność, szukając możliwości wynajmu w internecie. Niektórzy oszuści publikują mieszkania, które nie istnieją, i próbują zmusić do zapłaty zaliczki, zanim zobaczysz miejsce. Nigdy nie dokonuj płatności, w tym kaucji, przed podpisaniem umowy najmu i nie przelewaj pieniędzy, zanim nie zobaczysz mieszkania. Jeśli szukasz lokum, koniecznie odwiedź mieszkanie osobiście i nigdy nie płać z góry przed podpisaniem umowy najmu. Nie oferuj też gotówki.
- Oszustwa związane z pożyczkami: Jeśli potrzebujesz pilnie gotówki, aby wesprzeć przyjaciół lub członków rodziny, którzy zostali poszkodowani w wyniku klęski żywiołowej, upewnij się, że korzystasz z usług renomowanej firmy obsługującej pożyczki. Podmioty, które nie są zainteresowane sprawdzeniem twojej zdolności kredytowej, nie ujawniają swoich dokładnych opłat ani stawek lub pobierają opłaty przed udzieleniem pożyczki, mogą być oszustami.
- Oszustwa związane z zalanymi samochodami: Jeśli zamierzasz kupić samochód, uważaj na oferty, które brzmią zbyt pięknie, aby mogły być prawdziwe. Często samochody z miejsc dotkniętych huraganami w Teksasie i na Florydzie oraz na środkowym zachodzie trafiają do Connecticut. Te uszkodzone przez wodę samochody są często na tyle wyczyszczone, że z zewnątrz wyglądają dobrze, ale dokładna kontrola wykaże ślady rdzy, wody na oponach, pod siedzeniami i na pasach bezpieczeństwa, zapach pleśni i kondensację w oprawach oświetleniowych. Numer VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) może nie zgadzać się z numerem podanym w dokumencie własności. Nie daj się skusić na taką ofertę. Absolutnie nie kupuj samochodu, który wykazuje oznaki uszkodzeń spowodowanych zalaniem.
- Fałszywi asystenci FEMA: Oszuści mogą kontaktować się z ludźmi, oferując im pomoc w wypełnieniu formularzy pomocy FEMA za opłatą. Często obiecują szybszą reakcję, a nawet „gwarantują”, że otrzymasz pomoc wcześniej. To nie jest zgodne z prawem. Formularze FEMA należy wypełnić samodzielnie. Jeśli potrzebujesz pomocy, aby w pełni zrozumieć, o co chodzi w formularzach, lub tłumaczenia, skorzystaj z pomocy zaufanego członka rodziny albo przyjaciół.
Warto pomagać, ale trzeba to robić z głową, żeby zamiast ofiarom nie pomóc… oszustom. Dlatego upewnij się, że wiesz wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na temat organizacji charytatywnej, której przekazujesz pieniądze, nigdy nie dawaj gotówki i zapytaj, jak dokładnie darowizna zostanie wykorzystana. Zachęcaj też innych do tego, żeby byli ostrożni w odniesieniu do ofert zbyt dobrych, żeby były prawdziwe.
Aby ustalić, czy organizacja charytatywna prowadzi legalną działalność, przejdź do witryny DCP pod adresem www.https://www.elicense.ct.gov/, gdzie możesz sprawdzić, czy fundacja, która zwróciła się o pomoc, jest zarejestrowana w stanie CT jako organizacja charytatywna.
Możesz również sprawdzić, czy organizacja non-profit jest legalna, korzystając z GuideStar Charity Check, wyszukując Guidestar.org w Google – w ten sposób można wyszukać organizację non-profit, aby sprawdzić, czy kwalifikuje się ona do otrzymywania darowizn, które można odliczyć od podatku.
Kiedy dochodzi do katastrofy i ludzie są w potrzebie, wielu z nas chce pomóc w dzieleniu się tym, co mamy – to jest bardzo ludzki odruch. Uważajcie jednak, aby nie stać się kolejną ofiarą. Potrzebujemy siebie nawzajem teraz bardziej niż kiedykolwiek. Jak zawsze, przekaż to dalej!
Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp
Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection