piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsApel o pomoc dla kościoła św. Stanisława Kostki w Adams

Apel o pomoc dla kościoła św. Stanisława Kostki w Adams

Słynące niegdyś z młynarstwa miasto Adams znajduje się w północnej części hrabstwa Berkshire w stanie Massachusetts. W latach 1895-1905 stało się domem dla ponad 1400 Polaków, którzy przybyli, aby pracować w rozwijającym się przemyśle młynarskim.

Kościół św. Stanisława Kostki jest kustoszem relikwii pierwszej klasy św. Faustyny – dwóch fragmentów kości podarowanych przez o. Serafina Michalenkę MIC Annie Adamczyk i jej matce Marii Adamczyk w podzięce za pomoc Maryi w tłumaczeniu i redakcji pism św. Faustyny, które doprowadziły do jej beatyfikacji w 1993 r. Po kanonizacji św. Faustyny Anna przekazała swoje relikwie ks. Janowi Chwałkowi, ówczesnemu proboszczowi parafii św. Stanisława. Ks. Chwałek kazał skonstruować odpowiedni relikwiarz do przechowywania relikwii i umieścił go do adoracji u stóp znajdującego się w świątyni obrazu Miłosierdzia Bożego z lat 40. XX wieku. Fot. Archiwum parafii

Polskie dziedzictwo

W niedługim czasie po przybyciu do Adams polscy emigranci zaczęli czynić starania o to, by powstał polski kościół. Udało im się i już w 1905 r. poświęcono kościół św. Stanisława Kostki. Podobnie jak setki kościołów zbudowanych przez polskich katolików, architektura i wystrój kościoła św. Stanisława odzwierciedlają i dumę nowo przybyłych imigrantów ze swojej wiary i dziedzictwa. Przez dziesięciolecia ta świadomość tożsamości sprawiła, że kościół stał się jednym z klejnotów Polonii amerykańskiej.

W kościele św. Stanisława znajduje się pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego, który trafił na półkulę zachodnią. Warto przypomnieć, że kult Miłosierdzia Bożego wywodzi się z Polski i związany jest ze św. Faustyną Kowalską, znaną jako „Sekretarka Bożego Miłosierdzia”. Św. Faustyna, mistyczka, otrzymała od Zbawiciela w latach 30. XX wieku niezwykłe objawienia, które zapisała w swoim dzienniczku pt. „Miłosierdzie Boże w duszy mojej”. Tak opisywała objawiającego się jej Chrystusa: „Był odziany w białą szatę, a prawą rękę uniósł w geście błogosławieństwa. Jego lewa ręka dotykała szaty w okolicy serca, z którego wychodziły dwa duże promienie, jeden czerwony, a drugi blady”. Jezus polecił jej namalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, a następnie przekazał jej, że chce, aby obraz został uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i aby był czczony publicznie – „aby każda dusza mogła o nim wiedzieć”. Dziś trwają starania o ogłoszenie św. Faustyny doktorem Kościoła.

Z kościołem św. Stanisława Kostki związany był zarówno ks. Walter Pełczyński, M.I.C., któremu przypisuje się pierwsze niesienie orędzia o Bożym Miłosierdziu milionom ludzi na całym świecie, jak i ks. Serafin Michalenko, M.I.C., światowej sławy znawca życia i duchowości św. Faustyny. To ksiądz Michalenko w latach 70. przemycił z okupowanej przez komunistów Polski fotograficzne wizerunki kart „Dzienniczka” św. Faustyny, a później, jako wicepostulator jej procesu beatyfikacyjnego, dokumentował cuda beatyfikacyjne i kanonizacyjne.

Trudne czasy

Podobnie jak wiele etnicznych parafii w całych Stanach Zjednoczonych parafia św. Stanisława na początku 2000 roku uległa połączeniu z kilkoma innymi parafiami, co miało pomóc sprostać wyzwaniom finansowym oraz umożliwić lepszą służbę parafianom. W 2003 r. parafia św. Stanisława została powierzona ks. Danielowi Boyle’owi, który był również proboszczem połączonej parafii Notre Dame des Sept Douleurs i św. Tomasza z Akwinu. Taki układ przetrwał pięć lat, po czym nastąpił burzliwy okres. W 2008 roku diecezja Springfield ogłosiła likwidację parafii w Adams i zamknięcie kościołów św. Tomasza z Akwinu i św. Stanisława Kostki.

Parafianie z kościoła św. Stanisława sprzeciwili się zamknięciu ich świątyni, pisząc apel do Rzymu, w którym argumentowali, że parafia jest wypłacalna finansowo, a kościół znajduje się w dobrym stanie.

Parafianom, czuwającym codziennie w świątyni, udało się utrzymywać kościół jako dom modlitwy, oferując możliwość publicznej modlitwy i śpiewania tradycyjnych polskich i angielskich kolęd i hymnów. W 2011 roku Watykan wydał pierwsze orzeczenie w sprawie apelacji grupy, podtrzymując zamknięcie parafii św. Stanisława Kostki, ale uchylając zamknięcie budynku kościoła. Diecezja skorzystała z możliwości odwołania się od wyroku, a Watykan potwierdził wcześniejszą decyzję, podtrzymując zamknięcie parafii, ale uchylając zamknięcie budynku kościoła.

Po wnikliwym przeglądzie i konsultacjach diecezja i parafia zgodziły się, że kościół św. Stanisława Kostki powinien zostać ponownie otwarty na mszę św. i sakramenty. Wiadomość szybko rozeszła się wśród społeczności Adams. Rozległy się dzwony na wieży, a przy kościele św. Stanisława zebrał się wielki tłum, aby się radować i dziękować. Czuwanie, które trwało 1150 dni, dobiegło końca.

Najświętszy Sakrament powrócił do kościoła św. Stanisława Kostki w następnym tygodniu, 27 lutego 2012 r., a w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia, odprawiono pierwszą mszę św. po ponownym otwarciu.

Potrzebna pomoc

Obecnie kościół św. Stanisława Kostki służy jako kościół misyjny w parafii św. Jana Pawła II, goszcząc msze św., śluby, pogrzeby i nabożeństwa. Obejmuje to cotygodniową mszę św. niedzielną, cotygodniową mszę św. dla dzieci w wieku szkolnym, koronkę do Miłosierdzia Bożego i różaniec oraz obchody Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Obecny proboszcz, ks. Paul Norman, skierował parafię św. Stanisława Kostki na drogę do zachowania zarówno duchowej, jak i historycznej integralności. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach z Komitetem Konserwatorskim. Obszary budzące niepokój to kwestie związane ze stanem budynku świątyni, pogorszonym m.in. wskutek warunków atmosferycznych, takich jak podtopienie, co doprowadziło do rozwoju pleśni w hali piwnicznej oraz pogorszenie stanu łupków dachowych i wykończenia stuletnich wież.

Na niedawnym spotkaniu z parafianami i bp. Williamem D. Byrne’em, ordynariuszem diecezji Springfield, Komitet zaproponował trzy opcje: zamknięcie i sprzedaż kościoła, pozostawienie świątyni w takim stanie, jaki jest (co doprowadziłoby do dalszego niszczenia i prawdopodobnej rozbiórki) lub zebranie funduszy na rozwiązanie problemów i konieczne naprawy.

Komitet i parafianie zgodnie uważają, że kościół tak ważny historycznie zarówno dla Polonii, jak i dla kultu Bożego Miłosierdzia, powinien zostać zachowany. W związku z tym zwracają się do Polonii z prośbą o datki, aby utrzymać kościół w jak najlepszym stanie, ale, co ważniejsze, alby podtrzymać tradycję, piękno i pełnię Bożej prawdy.

Aby uzyskać więcej informacji lub przekazać darowiznę, można napisać lub zadzwonić: St. Stanislaus Kostka Preservation Fund Committee, P.O. Box 328, Adams, MA 01220; (413) 743-0577 x 309. Powstała też strona internetowa, pokazująca historię świątyni i wyjaśniająca, dlaczego tak ważne jest jej ocalenie: www.sskpreservation.org. Za pośrednictwem strony również można przekazać datki na rzecz kościoła św. Stanisława Kostki w Adams.

1 KOMENTARZ

  1. o2.pl/informacje/rozpoznali-proboszcza-w-gejowskim-kalendarzu-stracil-stanowisko-7013719547558624a

    Ksiądz z Częstochowy który pracował na misjach w Londynie wystąpił w nagim kalendarzu dla gejów. Geje donieśli na fajnego księdza który się dla nich rozebrał Wyborczej i niestety ksiądz został odwołany z funkcji proboszcza. Czy ktoś wie na którą parafię go przeniesiono i jak się ksiądz nazywa oraz gdzie można kupić kalendarz?
    Kto doniósł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -