Ruszyły przygotowania do 11. edycji Festiwalu Małej Polski, który z roku na rok przyciąga do polskiej dzielnicy w New Britain coraz większe tłumy i z biegiem lat stał się jedną z największych polonijnych imprez na wschodnim wybrzeżu USA. Częścią prac nad tegoroczną edycją festiwalu jest całkowity rebranding imprezy, jaki miał miejsce na początku roku. Zmienione zostało zarówno logo festiwalu, jak i strona internetowa, która ruszyła w nowym wydaniu pod koniec marca. I pomimo iż do festiwalu zostało jeszcze dwa miesiące, szybko zapełnia się już lista chętnych na stoiska oraz program rozrywkowy, który ponownie realizowany będzie na dwóch scenach.
Tegoroczny, już 11. Festiwal Małej Polski odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca, na ulicy Broad Street, która stanowi główną część polskiej dzielnicy New Britain, CT. Uczestnicy mogą spodziewać się podobnych atrakcji jak w poprzednich latach, czyli programu rozrywkowego realizowanego na dwóch scenach, ponad 100 stoisk z upominkami, rzemiosłem i promujących usługi lokalnych firm oraz bogatej oferty kulinarnych przysmaków. To właśnie domowa polska kuchnia jest jedną z największych atrakcji festiwalu, który przyciąga na początku czerwca do New Britain dziesiątki tysięcy uczestników. I pomimo iż sama formuła festiwalu się nie zmienia z roku na rok, to każda edycja imprezy przyciąga do Małej Polski coraz większe tłumy, w tym również nowych wystawców i nowe restauracje. – Festiwal oferuje mnóstwo atrakcji dla całych rodzin i można na nim naprawdę spędzić cały dzień i się nie nudzić – mówi Małgorzata Malinowska, skarbnik Polonia Business Association – organizatora festiwalu. – Z roku na rok pobijamy kolejne rekordy odnośnie do frekwencji, więc w tym roku mamy ponownie duże plany, aby festiwal był największy i najlepszy ze wszystkich dotychczasowych edycji – mówi Malinowska.
Nowy wizerunek
Jedna z największych zmian towarzyszących tegorocznemu festiwalowi to nowy wizerunek imprezy. Początkiem roku przerobione zostało logo festiwalu, które wykorzystywane jest nie tylko do promocji imprezy, ale również w materiałach używanych do pozyskiwania sponsorów i wystawców. Końcem marca ruszyła też nowa strona festiwalu, którą można znaleźć pod adresem www.littlepolandfestival.com. Za rebranding festiwalu odpowiadał Darek Barcikowski, wydawca „Białego Orła”, pełniący funkcję koordynatora do spraw marketingu i sponsoringu festiwalu. – Chcieliśmy, aby nowe logo festiwalu oraz nowa strona odzwierciedlały dynamikę i energię tej imprezy, aby każdy, kto wejdzie na stronę od razu miał ochotę być z nami tego dnia i zapisał sobie tę datę w kalendarzu – mówi Barcikowski.
Na nowej stronie znaleźć można informacje o programie festiwalu, w tym kto, kiedy i na której scenie będzie tego dnia występował, ale też praktyczne informacje dla uczestników dotyczące na przykład parkingu czy dokładnej lokalizacji wydarzenia. Rozbudowana została też galeria zdjęć, a na samej górze strony umieszczony został film pokazujący nowo zainteresowanym jak wygląda festiwal i czego można się na nim spodziewać.
Stoiska i sponsorzy
Jednym z ważnych elementów planowania festiwalu, szczególnie podczas kilku miesięcy poprzedzających jego datę, jest pozyskanie sponsorów i wynajmowanie stoisk. Na nowej stronie internetowej osoby zainteresowane mogą znaleźć informacje na temat wynajęcia stoiska, zostania sponsorem bądź wolontariuszem podczas tegorocznego festiwalu. – Wiele osób czeka do samego końca, żeby wynająć stoisko, lecz trzeba wiedzieć, że liczba miejsc zawsze jest ograniczona. Dlatego jeżeli komuś zależy na tym, żeby mieć swoje stoisko 9 czerwca bądź na tym, żeby było ono w jakimś konkretnym miejscu wzdłuż ulicy Broad Street, rekomendujemy, aby zgłosił swoje uczestnictwo w tegorocznej edycji jak najszybciej – mówi Krzysztof Rutkowski, koordynator festiwalu.
Cena wynajęcia stoiska na festiwalu nie uległa zmianie od zeszłego roku i wynosi $275 dla zwykłych stoisk, restauracje natomiast muszą zapłacić $475 od stoiska. Organizacje niedochodowe mogą skorzystać ze specjalnej ulgi, płacąc tylko $175 za festiwalowe stoisko. Istnieje też możliwość aplikowania o bezpłatne stoisko w przypadku organizacji niedochodowych, które nie są w stanie uiścić opłaty. Pakiety dla sponsorów zaczynają się już od $500. Logotypy sponsorów umieszczane są na wszystkich materiałach promocyjnych takich jak plakaty bądź ogłoszenia w prasie, na scenach w dniu festiwalu oraz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Każdy pakiet sponsoringowy uwzględnia również ogłoszenie w specjalnym, dwujęzycznym festiwalowym wydaniu gazety „Biały Orzeł”, która rozdawana będzie podczas imprezy. Niektóre pakiety uwzględniają też ogłoszenia z obu scen w trakcie festiwalu oraz stoisko.
Coraz większe koszty
– Koszty związane z organizacją festiwalu rok temu sięgnęły prawie $50,000 i przedsięwzięcie to możliwe jest tylko dzięki naszym sponsorom – tłumaczy skarbnik festiwalu Małgorzata Malinowska. Według Malinowskiej skala i frekwencja mają ogromny wpływ na koszt zorganizowania imprezy. Wiele kosztów, takich jak ubezpieczenie, obecność policjantów, którzy pilnują porządku podczas festiwalu i kierują ruchem wokół zamkniętych dróg, sprzątanie po festiwalu czy dostępność pomocy medycznej w razie potrzeby są proporcjonalne do ilości uczestników. Pracownicy miejscy tacy jak policjanci, służby sanitarne czy inspektorzy departamentu zdrowia, którzy dbają o warunki, w jakich przygotowywane i serwowane są posiłki, liczą podwójne stawki ze względu na to, że festiwal odbywa się w niedzielę.
Pomimo iż szacuje się, że koszty tegorocznego festiwalu będą wyższe niż rok temu, Barcikowski jest przekonany, że nie zabraknie sponsorów, którzy wesprą imprezę. – Nasi sponsorzy są widziani przez kilkadziesiąt tysięcy osób w dniu festiwalu i kolejne dziesiątki tysięcy osób w trakcie kampanii marketingowej poprzedzającej festiwal o kilka miesięcy. Przygotowaliśmy dla nich świetną ofertę i myślę, że nowy wizerunek i strona internetowa festiwalu pomogą nam zwrócić na niego jeszcze większą uwagę w tym roku – dodaje.
Dodatkowe informacje na temat tegorocznego festiwalu, w tym o wynajęciu stoisk bądź zostania sponsorem, można znaleźć na stronie www.littlepolandfest.com. Osoby zainteresowane wynajęciem stoiska mogą również napisać na adres littlepolandfestivalnb@gmail.com bądź zadzwonić pod numer 860-348-5592. Potencjalni sponsorzy mogą również zgłaszać się mailowo, pisząc na adres publisher@whiteeaglenews.com.
WEM