piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkMisterium Męki Pańskiej w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie

Misterium Męki Pańskiej w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie

W sobotę 9 marca w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odbył się koncert „Pasja i Zmartwychwstanie” z serii programów wielkopostnych przygotowany przez Theatre and Opera Society THEOS.

Wykonawcy i widzowie

„Pasja i Zmartwychwstanie” jest recitalem poetycko-muzycznym z elementami teatru greckiego, który łączy polskie wiersze wielkopostne i wielkanocne z pieśniami polskimi. W zestawieniu z klasycznymi utworami Pergolesiego i Schuberta po łacinie wzbudza refleksje nad męką Jezusa Chrystusa i zmartwychwstaniem. Od kilku lat wszedł na stałe do kalendarza wydarzeń parafii i cieszy się powodzeniem.

Anna Kucay i Kasia Drucker

Spektakl rozpoczyna się modlitwą Jezusa w Ogrójcu i przedstawia kolejne etapy męki i cierpienia Chrystusa, a kończy się Jego zmartwychwstaniem. Widzowie usłyszeli między innymi wiersze Roman Brandstaettera, Ernesta Brylla oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wszystko przeplatane było utworami pasyjnymi z różnych okresów. Całość wzbogacona została multimedialną prezentacją tekstów za pomocą obrazów sławnych malarzy takich jak Caravaggio czy Rubens.

Od lewej: Tadeusz Nowak, Kasia Drucker, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie ks. Grzegorz Markulak

W przedstawieniu wystąpiły trzy osoby: Kasia Drucker, która śpiewała przejmująco mocnym sopranem, w którym zawarty jest dramatyzm teatru greckiego, Anna Kucay recytująca wiersze i akompaniator grający na pianinie David Alan Jaymes. Cała trójka świetnie współgrała na scenie, tworząc przejmujący obraz Pasji Chrystusa i angażując całkowicie publiczność, jako żywych świadków jego zdrady przez Judasza, cierpienia, śmierci i zmartwychwstania.

Kasia Drucker śpiewała w Filharmonii i Operetce Poznańskiej oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W USA śpiewała w Oratorio Society of New York w Carnegie Hall, jak i występowała w polskiej ambasadzie oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie. Śpiewa także w kościołach, jako kantor i na koncertach benefisowych repertuar operowy oraz oratoryjno-kantatowy.

Od lewej: Tadeusz Nowak, Kasia Drucker, Anna Kucay

Anna Kucay, aktorka, piosenkarka i poetka, przez 20 lat była związana ze sceną opery i operetki w Szczecinie. Po przyjeździe do Nowego Jorku występowała w kabarecie „Prima Aprilis”, którego była współzałożycielką. Wystawiła dwie sztuki „Hankę” o H. Ordonównie, gdzie grała główną rolę, oraz „Marię i Magdalenę” o M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Anna Kucay

David Alan Jaymes ukończył Julliard School of Music. Jest profesorem w dziedzinie Media Arts & Engineering. Nagrał ponad 100 płyt, w tym 7 złotych i 3 platynowe. Otrzymał wiele prestiżowych nagród – jedną z nich jest Emmy Award od MTV. Pracuje z wieloma artystami m.in. nominowanej do Emmy, Tony i Grammy gwiazdy Broadwayu N’Kenge. Od ponad 50 lat jest organistą w kościołach.

Kasia Drucker

Oprawę multimedialną spektaklu zapewnił Tadeusz Nowak, który od lat śpiewa w chórze „Krakus”, a od 2022 na stałe współpracuje z „THEOS”, jako aktor i asystent techniczny.

Cały program stworzyła i wyreżyserowała Kasia Drucker.

Wnętrze kościoła dodało dramaturgii przedstawieniu, które zostało bardzo gorąco przyjęte przez liczną publiczność.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -