W dniach 23-24 marca br. w sali pod kościołem Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie prezentowana będzie wyjątkowa wystawa pt. „Śmierć za człowieczeństwo – Rodzina Ulmów”.
Ekspozycja, przygotowana przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się, zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. „Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili” – czytamy na stronie IPN. 24 marca przypada 80. rocznica śmierci rodziny Ulmów.
We wrześniu ubiegłego roku cała rodzina Ulmów decyzją papieża Franciszka została beatyfikowana. To pierwszy taki przypadek w dziejach kościoła, że do rangi błogosławionych zostali podniesieni wszyscy członkowie jednej rodziny, w tym mające się dopiero urodzić dziecko.
Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. Autorami wystawy są dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków), projekt graficzny – Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).
Organizatorami lokalnymi wystawy są Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie oraz parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Patronat honorowy objął konsulat generalny RP w Nowym Jorku.
JS