W piątek, 23 lutego, w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych na Manhattanie odbyła się konferencja prasowa ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego. Szef polskiej dyplomacji przebywał w Stanach Zjednoczonych z kilkudniową wizytą, biorąc udział w wydarzeniach w ONZ związanych z 2. rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Debata w ONZ
Wizyta ministra Sikorskiego w USA rozpoczęła się w czwartek, 22 lutego, od spotkania w Nowym Jorku z przedstawicielami American Jewish Committee, gdzie dyskutowano na temat Izraela oraz Ukrainy.
W piątek minister Sikorski wystąpił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconemu sytuacji na Ukrainie, gdzie w swoim przemówieniu skrytykował tezy wygłoszone wcześniej przez stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Wasilija Nebenzię. – Rosja usiłuje zgładzić suwerenne państwo i unicestwić jego tożsamość kulturową. Zszokowała świat brutalnością, jakiej nie oglądano od dziesięcioleci – stwierdził. Radosław Sikorski zabrał również głos podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat okupowanych terytoriów Ukrainy. Także piątkowa konferencja prasowa prawie w całości poświęcona była wojnie na Ukrainie i ostatnim wydarzeniom z nią związanym, takimi jak chociażby śmierć Aleksieja Nawalnego czy też sankcje amerykańskie nałożone na Rosję.
– Bardzo dobrze, że Stany Zjednoczone nakładają nowe sankcje na Rosję – powiedział na początku konferencji minister Radosław Sikorski, komentując ostatnie posunięcie administracji amerykańskiej. – Zabicie Aleksieja Nawalnego powinno mieć swoje konsekwencje, które mam nadzieję jako Unia Europejska solidarnie ze Stanami Zjednoczonymi wyciągniemy – dodał.
Minister pytany był przez dziennikarzy o kondycję rosyjskiej gospodarki, której PKB (produkt krajowy brutto) według danych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) ciągle rośnie, mimo nakładanych sankcji i wojny. – Jeśli chodzi o gospodarkę rosyjską, to proponuję sięgać głębiej – zasugerował w odpowiedzi minister Sikorski. – PKB mierzy aktywność gospodarczą, tak więc gdy zaczynamy produkować więcej pocisków niż samochodów, to PKB kraju rośnie, ale jego zamożność spada. Rosja rzeczywiście przestawiła swoją gospodarkę na 24-godzinny tryb wojenny, ale będzie to rujnujące dla szans rozwojowych Rosji. Władimir Putin podąża drogą Breżniewa. My – Zachód – musimy mieć na to odpowiedź i przejść z gospodarki czasu pokoju na gospodarkę czasu kryzysu. Wydaje mi się, że ostatnie groźby Rosji, szturm na Awdiejewkę i inne działania, uświadomiły politykom europejskim, że więcej czasu na marnowanie już nie ma. Silne i nowoczesne wojsko polskie jest naszą pierwszą polisą ubezpieczeniową – dodał również minister, podkreślając procentowy wzrost wydatków Polski na obronność kraju.
Apel do Polonii
Minister pytany był również przez dziennikarzy o główny cel wizyty w Stanach Zjednoczonych, a także o ewentualną rolę Polonii na obecnym etapie wojny.
– Moją najważniejszą misją, jeśli chodzi o wojnę, jest przekonanie wahających się kongresmenów, a tak naprawę jedną osobę, czyli spikera Izby Reprezentantów, aby poddał pod głosowanie pakiet pomocowy dla Ukrainy – zdradził minister Sikorski. – Mam serdeczny apel do naszych rodaków mających obywatelstwo amerykańskie, a więc prawo do głosowania, szczególnie w tzw. „swing states”, czyli w tych stanach, które mogą zdecydować, kto zostanie następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także tam, gdzie ważą się losy, kto zostanie kongresmenem czy senatorem. Bardzo proszę w imieniu Polski, aby wysyłać emaile czy listy i wpływać na swoich kongresmenów i senatorów, akurat w tym momencie szczególnie na kongresmenów republikańskich, żeby Klub Republikański w Izbie Reprezentantów zechciał przegłosować pakiet pomocowy dla Ukrainy. To jest ważne dla Ukrainy, ale także ważne jest dla Polski. Wszyscy pamiętamy rolę Polaków w Stanach Zjednoczonych, czy to w czasie II wojny światowej, czy podczas mroków komunizmu, czy też w procesie ratyfikacji wejścia Polski do NATO. Ponownie mamy taki moment i ponownie bardzo was potrzebujemy. Polska zawsze chciała jak najbliżej współpracować ze swoją diasporą i to się oczywiście nie zmieniło – zapewnił na koniec minister.
W trakcie pobytu w Nowym Jorku minister Radosław Sikorski udzielił wywiadów dla czołowych amerykańskich mediów: Bloomberg TV, CNBC, CNN, czy New York Times. Podczas drugiej części wizyty w Stanach Zjednoczonych minister Sikorski udał się do Waszyngtonu, gdzie w Białym Domu odwiedził amerykańskiego doradcę ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake’a Sullivana. Spotkał się także z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines.
Marcin Żurawicz