Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Aby ominąć wysokie koszty długotrwałego postępowania spadkowego, założyłam sobie trust, który wstępnie zasiliłam symboliczną kwotą $10.00. Adwokat, który przygotował mój trust powiedział mi, że muszę go teraz odpowiednio zasilić swoim pozostałym majątkiem, co do którego chciałabym ominąć postępowanie spadkowe i jest to moja odpowiedzialność, aby żaden majątek podlegający postępowaniu spadkowemu nie pozostał poza trustem. Jakie powinnam w tym celu podjąć kroki?
Teresa z Madeira Beach, FL
Droga Pani Tereso
Trust to rodzaj funduszu powierniczego, który należy zasilić majątkiem, aby miał on moc prawną. Jeżeli Pani trust został w chwili utworzenia zasilony tylko symboliczną kwotą $10.00, to znaczy, że musi go Pani uzupełnić pozostałym majątkiem spadkowym, aby ominąć postępowanie spadkowe. Wstępne zasilenie trustu symboliczną kwotą $10.00 służy tylko po to, aby trust nie był w chwili założenia pusty, co automatycznie spowodowałoby jego nieważność. Należy pamiętać, że nie każdy majątek przechodzi przez postępowanie spadkowe, tak więc nie każdy majątek musi być przełożony do trustu, aby ominąć postępowanie spadkowe.
Generalnie dokumenty przenoszące własność składników majątkowych do trustu muszą być sporządzone zgodnie z prawem dotyczącym tych dokumentów. Na przykład w przypadku nieruchomości należy zawsze sporządzić nowy akt notarialny przenoszący własność nieruchomości z osoby indywidualnej na trust – tzw. „Quitclaim Deed”, który należy następnie zarejestrować w sądzie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Do sporządzenia tego dokumentu najlepiej zatrudnić doświadczonego adwokata. Jeżeli bowiem nie zostanie on prawidłowo sporządzony i tytuł własności Pani nieruchomości w chwili śmierci nie będzie należeć do trustu, może być konieczne przeprowadzenie postępowania spadkowego. Jeżeli na nieruchomości jest dług hipoteczny, w niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie zgody od instytucji finansowej posiadającej hipotekę na tej nieruchomości, tzw. „mortgage”, przed przeniesieniem własności tej nieruchomości na trust.
W przypadku kont bankowych należy zgłosić się do banku i poprosić o przepisanie kont w systemie bankowym z osoby indywidualnej na trust, okazując Certyfikat Trustu. W przypadku lokat terminowych typu „CD” należy poczekać do końca terminu lokaty, gdyż przepisanie konta na trust może spowodować przerwanie terminu lokaty. W przypadku kont brokerskich i inwestycyjnych można powiadomić administratora konta o ustanowieniu trustu,okazując Certyfikat Trustu i poprosić o przepisanie konta brokerskiego z osoby indywidualnej na trust. Jeżeli konta inwestycyjne mają wyznaczonych beneficjentów na wypadek śmierci, to nie przechodzą przez postępowanie spadkowe, wkładanie ich do trustu jest zatem opcjonalne. Wszelkie konta emerytalne (w tym na przykład konta typu 401K, IRA, pension plans) również nie przechodzą przez postępowanie spadkowe i nie powinny być przepisywane na trust bez konsultacji ze specjalistą podatkowym. Tak jak w przypadku kont inwestycyjnych oraz polis ubezpieczeniowych na życie, do tego rodzaju kont wystarczy wyznaczyć beneficjentów na wypadek śmierci, aby ominąć w stosunku do nich postępowanie spadkowe.
Jest wiele innych składników majątkowych, które można włożyć do trustu sporządzając odpowiedni dokument lub dokonując ich rejestracji, a nowe składniki majątkowe można w przyszłości nabywać bezpośrednio na trust. Najlepiej w tym celu każdorazowo skonsultować sposób przeniesienia lub nabycia własności poszczególnych składników majątkowych do trustu z doświadczonym adwokatem.
W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater, posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 300 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, tel. 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.