30-procentowe podwyżki dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia potwierdził w poniedziałek w Radiu Zet minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek zapowiedział też wzrost nakładów na Narodowe Centrum Nauki.
O to, kiedy nauczyciele akademiccy mogą się spodziewać podwyżek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w porannym programie Radia Zet.
„Od 1 stycznia. Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej” – odpowiedział. Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich.
Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł. „Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni” – tłumaczył minister Wieczorek.
„Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów” – zapewniał minister nauki.
Słuchacze Radia Zet – za pośrednictwem prowadzącego – zadali też ministrowi pytanie, czy wzrośnie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki.
„To nie jest przypadek, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły za tego rządu o 22 proc. Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu” – mówił Dariusz Wieczorek. I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.
Na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem nalegali szefowie NCN w liście, który wysłali do szefa resortu 14 grudnia 2023 r. „Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie. Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego” – napisali wtedy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak.
O zwiększenie budżetu NCN apelowali również w bieżącym miesiącu prezes Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) Jan Ostrowski i prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) Marek Konarzewski.
abu/bar/PAP