28 listopada w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie odbyło się seminarium poświęcone europejskiej, w tym polskiej, żywności ekologicznej. Impreza połączona była z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) w ramach programu promocyjnego pt. „Organicity. Taste the wellness of EU organic food!“. Program ten realizowany jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” w konsorcjum z włoskim BIOAGRICOOP SCRL w ramach Programu Promocji Produktów Rolnych i dzięki umowie grantowej finansowany jest przez Unię Europejską.
W spotkaniu wzięli udział biznesmeni, przedstawiciele polonijnych mediów i dyplomaci. Obecni byli między innymi Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, wicekonsul Mateusz Dębowicz, a także Joanna Skoczek, zastępczyni Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ. Honory gospodarza pełnił Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.
– W Nowym Jorku mamy kilka doskonałych i reprezentacyjnych lokalizacji, takich jak konsulat generalny czy właśnie Fundacja Kościuszkowska, które znane są zarówno Polonii, jak i Amerykanom – powiedziała w rozmowie z „Białym Orłem” prowadząca spotkanie Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji KIG. – Cieszymy się, że mogliśmy właśnie tutaj pokazać europejskie i polskie produkty ekologiczne. Wiele osób i instytucji wspiera nas tutaj na miejscu, a cel jest szczytny, bo przecież chodzi o promocję polskiej gospodarki. W przyszłości będziemy chcieli organizować coraz większe wydarzenia, podczas których będziemy starali się łączyć różne branże, na przykład polską żywność czy kosmetyki z polską modą. To jeszcze bardziej mogłoby zwiększyć skuteczność przekazu i przyczynić się do lepszej promocji polskich produktów na rynku amerykańskim – dodała.
Jak wyjaśnił obecny na miejscu prezydent Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, jego instytucja wraz z innymi organizacjami producenckimi promuje europejską ekologiczną żywność poza granicami Unii Europejskiej, głównie w Azji i Stanach Zjednoczonych. Dzięki wsparciu Unii możliwa jest prezentacja tej żywności między innymi podczas targów Summer Fancy Food Show, czyli największej dorocznej imprezie branży spożywczej w Stanach Zjednoczonych, która odbywa się każdego lata w Nowym Jorku.
– Przyjechaliśmy tutaj, żeby zaprezentować trochę polskich produktów ekologicznych w Nowym Jorku, w miejscu, w którym dzisiaj historia spotkała się z przyszłością, czyli w Fundacji Kościuszkowskiej – zauważył prezes Andrzej Arendarski. – Historia, gdyż Tadeusz Kościuszko był bohaterem Stanów Zjednoczonych i Polski, a przyszłości, ponieważ dyskutowaliśmy dzisiaj o przyszłych związkach gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi – dodał prezes KIG, który nie ukrywał również, że chciałby, aby polscy producenci byli coraz bardziej obecni na amerykańskim rynku.
Członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” Wawrzyniec Maziejuk w swojej przemowie zwrócił uwagę na duże znaczenie programu promocyjnego europejskiej żywności ekologicznej „Organicity. Taste the wellness of EU organic food! Year 2023”. W ramach tego projektu w Stanach Zjednoczonych odbyło się wiele seminariów, spotkań z biznesmenami i importerami oraz degustacji w punktach sprzedażowych.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz