Ach… Ciepłe letnie dni pozostały już tylko wspomnieniem. Aura za oknem nie pozostawia wątpliwości – oto nadeszła jesień, a razem z nią chłodne wieczory i zamglone poranki. Z jednej strony to między innymi one decydują o tak wyjątkowym charakterze tej nostalgicznej pory roku, z drugiej jednak potrafią uprzykrzyć ten czas każdemu zmarzluchowi. Jak zatem przetrwać chłodny okres? Odpowiedź jest jedna – odpowiednio się rozgrzewając. A co innego, jeśli nie wszelkiej maści grzańce i herbaty z dodatkami uporają się z tym zadaniem najlepiej!
Grzana klasyka
Pierwszym krokiem do wyśmienitego grzańca jest wybór jego podstawy. Z jednej strony może nią być wino (co ciekawe zarówno czerwone, jak i białe!), z drugiej piwo. Ważne, by w obu przypadkach pamiętać, by baza grzańca nie była słodka i ciężka, a raczej lekka i wytrawna. Gdy decyzja zapadnie, kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiednich składników, w tym przypraw. Ich kombinacja będzie uzależniona przede wszystkim od upodobań przygotowującego, jednak warto sięgnąć po sprawdzone dodatki, które w najlepszy sposób podkreślą wyjątkowy smak grzańca. Na ich liście – zarówno do napoju na bazie wina, jak i piwa – znajdują się: miód, sok malinowy, pomarańcza w plastrach i wyciśnięty z niej sok, jajka, imbir, a także przyprawy na czele z cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową i anyżem.
Grzana alternatywa
A co z fanami gorących typowo jesiennych napojów, nieprzepadającymi ani za winem, ani piwem? Jest i grzańcowe rozwiązanie dla nich. Bazuje ono na herbacie. Napój można przygotować zarówno z alkoholową wkładką – na przykład w postaci rumu bądź nalewki wiśniowej albo malinowej – jak i bez niej. W obu przypadkach dopełnieniem będą składniki mogące pojawić się w klasycznych wersjach grzańca – sok malinowy, pomarańcze, miód, imbir, cynamon, goździki.
Grzańcowe przepisy
Nie brakuje przepisów, które w prosty sposób pozwolą cieszyć się każdemu fanowi grzańców ulubionym napojem. Należy jednak pamiętać, że przygotowywanie idealnego grzanego napoju nie jest nauką ścisłą! Efekt końcowy zawsze będzie zależał tylko od upodobań przyrządzającego. A co za tym idzie, nie każdy grzaniec musi powalać słodkością i ciężkim aromatem przypraw. Warto eksperymentować, by uzyskać zadowalający efekt. Ważne, by mieć do tego porządną bazę. Oto ona!
Grzaniec z piwa
Składniki:
- pół litra jasnego piwa
- 2 żółtka
- cukier
- przyprawy: cynamon, goździki
- pomarańcza
- sok z malin
- miód
Wykonanie:
Rozpocząć od przygotowania klasycznego kogla-mogla z 2 żółtek i cukru. Wykroić plaster pomarańczy, z reszty wycisnąć sok i wraz z sokiem malinowym wlać do garnka. Dodać przyprawy, wymieszać i podgrzać. Do drugiego garnka powoli przelać butelkę piwa i podgrzewać powoli na małym ogniu. Zanim piwo mocno się rozgrzeje, dodać sok z przyprawami, miód i kogel-mogel. Na koniec do ciepłego grzańca w szklance dodać plaster pomarańczy.
Grzaniec z wina czerwonego
Składniki:
- czerwone wino (półwytrawne)
- przyprawy: szczypta cynamonu, kilka goździków, plastry imbiru, gwiazdka anyżu, starta gałka muszkatołowa (opcjonalnie i wg uznania)
- pomarańcza
- miód (wg uznania)
Wykonanie:
Butelkę czerwonego wina przelać do garnka i podgrzewać na małym ogniu. Stopniowo dodawać kolejne składniki – plastry pomarańczy i wyciśnięty z niej sok, plastry imbiru, łyżkę (albo łyżki…) miodu – i przyprawy. Całość podgrzewać do uzyskania pożądanej temperatury, nie doprowadzając do wrzenia.
Grzaniec z wina białego
Składniki:
- białe wino półwytrawne
- syrop z kwiatów czarnego bzu ok. 150 ml (ostateczna ilość wg uznania)
- przyprawy: 2-3 gwiazdki anyżu, laska cynamonu, kilka goździków
- pomarańcza
- płatki migdałowe (wg uznania)
- rodzynki (wg uznania)
- kieliszek rumu
Wykonanie:
Do garnka wlać syrop z kwiatów czarnego bzu, wyciśnięty sok z pomarańczy, dodać przyprawy i podgrzać – nie doprowadzać do wrzenia! Po podgrzaniu pozostawić do ostygnięcia na około godzinę. Następnie do mieszanki dodać wino, pozostałe składniki – migdały i rodzynki – i podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia. Na koniec, po lekkim przestudzeniu, dodać rumu.
Herbata z prądem
Składniki:
- spora łyżeczka dobrej, aromatycznej herbaty Earl Grey
- miód
- pomarańcza
- przyprawy: goździki, cynamon
- kieliszek wybranego alkoholu, np. rumu, nalewki malinowej bądź wiśniowej, wódki
Wykonanie:
Zaparzyć herbatę zgodnie z przepisem i odcedzić fusy. Do mocnego wywaru dodać pozostałe składniki. Na koniec, po lekkim ostudzeniu dodać wybrany alkohol i miód, wymieszać dokładnie.
Smacznego!
Anna Miler
Świetne pomysły na grzańce. Mi najlepiej sprawdza się herbata basilur masala chai jako baza, jest bardzo aromatyczna i korzenna, dolewam do niej sok malinowy i w 2 minuty grzaniec gotowy.