czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaDziałySportTylko dwa medale polskich lekkoatletów w MŚ

Tylko dwa medale polskich lekkoatletów w MŚ

Ostatecznie tylko dwa medale zdobyli Polacy w mistrzostwach świata w lekkoatletyce. W klasyfikacji medalowej dało to 24. lokatę. Imprezę zdominowali reprezentanci USA (29 medali).

Polskie sprinterki nie zawiodły w biegu sztafetowym. Fot. pzla.pl

Srebrne krążki zdobyli nad Dunajem Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m) oraz Wojciech Nowicki (rzut młotem). Celem było jednak pobicie wyniku z 2022 roku, kiedy w amerykańskim Eugene Polacy wywalczyli 4 medale; Paweł Fajdek złoty, a Wojciech Nowicki srebrny w rzucie młotem, oraz Katarzyna Zdziebło dwa srebrne w chodzie na 20 oraz 35 km.

Do Budapesztu udało się 67 sportowców znad Wisły, ale nad Dunajem nie poszaleli. Zdziebło jest po przejściach, bez formy i została dwa razy zdjęta z trasy przez sędziów. Fajdek, który zdobywał 5 tytułów z rzędu, zajął 4. miejsce.

Polacy jeszcze w 2017 r. zdobyli na MŚ 8 medali. Później było 6, 4 i wreszcie 2. Dwa lata temu na IO w Tokio polska Królowa Sportu mogła się pochwalić 9 miejscami na podium. Za rok w Paryżu nie ma raczej co liczyć na podobny dorobek.

Klasyfikacja medalowa MŚ: 1. USA 29 (12 złotych, 8 srebrnych, 9 brązowych), 2. Kanada 6 (4, 2, 0), 3. Hiszpania 5 (4, 1, 0), 4. Jamajka 12 (3, 5, 4), 5. Kenia 10 (3, 3, 4), 6. Etiopia 9 (2, 4, 3),…, 24. Polska 2 (0, 2, 0). Sklasyfikowano 46 krajów.