wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiW Poznaniu startuje Pyrkon – festiwal fantastyki

W Poznaniu startuje Pyrkon – festiwal fantastyki

Od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się najbardziej fantastycznym miejscem w Polsce. Na XXI już edycję Pyrkonu – festiwalu fantastyki – zjadą się fani wszystkiego, co „nie z tego świata” – od anime przez fantasy po science-fiction. Będzie można puścić wodze wyobraźni, ale też poznać niezwykłe możliwości współczesnej nauki.

Festiwal fantastyki Pyrkon na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 16 czerwca. Jest to największe w Polsce i jedno z największych w Europie spotkań miłośników fantastyki. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział przeszło 56 tysięcy gości. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Gry, komiksy, filmy i kostiumy – od 16 do 18 czerwca trwać będzie XXI edycja Pyrkonu – jednego z największych w Europie festiwali fantastyki. Różnorakie atrakcje dla tysięcy fanów przygotowali pasjonaci wszelkich postaci fantastyki. Będzie można spróbować swoich sił w dawnych sztukach walki, wcielić się w bohaterów filmów i komiksów, zagrać w gry (od planszówek po RPG), budować z klocków LEGO, popatrzeć w gwiazdy, a także z najlepiej poinformowanych źródeł dowiedzieć, jak bliska fantastyki jest współczesna nauka.

W Strefie Inicjatyw Fanowskich będzie można można odwiedzić m.in. wioskę przygotowaną przez pracowników Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygotowali ją naukowców z różnych wydziałów tej uczelni. Ci z Zakładu Kartografii i Geomatematyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych opowiedzą o tym, jak wiele danych i analiz naukowcy dostarczają twórcom map w grach wideo. Z kolei naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii zdradzą sekrety druku 3D, zarówno „plastikowego”, jak i biodruku. Pracownicy Wydziału Archeologii przygotowali (re)konstrukcję bazy archeologicznej, w której badania przybrały nieoczekiwany obrót. Relaks zapewni wizyta w czytelni lub strefie starożytnych gier planszowych, takich jak Ludus Latrunculorum, Hnefatafl, Szachy, Chaturanga czy Backgammon.

Na tegorocznym Pyrkonie pojawią się też studenci kierunku Game Studies na Uniwersytecie Opolskim. Oni organizują warsztaty z tworzenia gier planszowych. Ci, którzy woleliby się dowiedzieć, w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora, powinni zaś odwiedzić Hutę Miedzi przygotowaną przez Instytutu Nauk Geologicznych PAN z Wrocławia.

Naukowych atrakcji będzie na Pyrkonie co nie miara – swoją obecność zapowiedzieli liczni autorzy popularnych podcastów, blogów i kanałów popularnonaukowych na YouTube. Aleksandra i Piotr Stanisławscy z Crazy Nauka opowiedzą o kosmicznych kłamstwach w służbie propagandy, Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako „Babka od histy” wytłumaczy, dlaczego potrzebujemy herstorii, czyli historii kobiet, a Piotr Konieczny i Marcin May z portalu Niebezpiecznik.pl poradzą, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetu i z własnych komputerów oraz telefonów. Jeśli dopisze pogoda, Karol Wójcicki, twórca kanału Z głową w gwiazdach, poprowadzi pokazy nocnego nieba z wykorzystaniem teleskopu! Niezależnie zaś od pogody zaprosi na prelekcję „Ciemność dnia, światła nocy”.

Specjalne atrakcje przygotowano też dla najmłodszych. W strefie dziecięcej odbędą się warsztaty m.in. DIY i robotyki, a Michał Rożek, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię!” opowie o tajnikach ludzkiego organizmu. Będą też sesje RPG specjalnie dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy Pyrkonu będą też mogli wziąć udział w Wielkiej Bitwie na Poduszki organizowanej przez Klub Kregulec.

agf/gra/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -