piątek, 22 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.


Przyjechałam do Stanów na wakacje półtora roku temu i poznałam tu swojego przyszłego męża, który poprosił mnie o rękę i namówił mnie, żeby tu zostać. Na początku byliśmy szczęśliwi, ale po kilku miesiącach małżeństwa zaczęły się spięcia, głównie z powodów finansowych oraz z racji wybuchowego charakteru mojego małżonka. Mąż oddalił się ode mnie i stawał się coraz okrutniejszy, usunął moje nazwisko ze wspólnych kont bankowych i przestał dawać mi pieniądze. Obawiam się, że czeka nas nieuchronny rozwód i mam w związku z tym kilka nurtujących mnie pytań: co stanie się z moją zieloną kartą, którą niedawno otrzymałam na 2 lata? Czy urząd imigracyjny może odebrać mi zieloną kartę? Mąż już groził mi, że zadzwoni do urzędu imigracyjnego i zgłosi, że go oszukałam i wyszłam za niego tylko dla zielonej karty.

Karolina z Gulfport, FL


Droga Pani Karolino

Obecnie ma Pani warunkową kartę stałego pobytu, którą będzie Pani musiała odnowić poprzez tzw. „usunięcie warunków” przed upływem 2 lat od momentu jej otrzymania. Podanie o usunięcie warunków z zielonej karty można złożyć nie wcześniej niż na 90 dni przed upływem 2-letniego terminu ważności podanego na karcie. Ponieważ zielona karta została Pani przyznana na bazie małżeństwa, będzie Pani musiała wykazać, że małżeństwo zostało zawarte w dobrej wierze i albo nadal trwa, albo skończyło się przed upływem 2 lat. Jeżeli nie uda Wam się uratować tego małżeństwa, to może Pani wystąpić o usunięcie warunków sama, dołączając do petycji dowody, że małżeństwo było zawarte w dobrej wierze, a nie dla zielonej karty. Jeżeli macie wspólne dziecko, to koniecznie powinna Pani oprócz innych dokumentów dołączyć akt urodzenia Waszego dziecka. Jest to bowiem jeden z najsilniejszych dowodów zawarcia małżeństwa w dobrej wierze. Oprócz tego powinna Pani spróbować zgromadzić dowody wspólnego zamieszkania pod jednym adresem, wyciągi ze wspólnych kont bankowych, wspólne rachunki i rozliczenia podatkowe, wspólne polisy ubezpieczeniowe, wspólne zdjęcia, oświadczenia pod przysięgą od przyjaciół lub rodziny potwierdzające, że jesteście małżeństwem zawartym w dobrej wierze oraz wszelkie inne dokumenty, które mogą poświadczyć prawdziwość Waszego małżeństwa. Do petycji należy także dołączyć kopię wyroku rozwodowego. Jeżeli natomiast małżeństwo nadal trwa, ale mąż odmawia pomocy w usunięciu warunków z zielonej karty i podpisania wspólnej petycji oraz grozi, że zadzwoni do urzędu imigracyjnego, aby odebrali Pani zieloną kartę, może Pani tę petycję złożyć sama, przedkładając dodatkowo dowody na okrucieństwo męża. Jeżeli nie uda się Pani przekonać urzędu imigracyjnego, że małżeństwo było zawarte w dobrej wierze i zostanie stwierdzone, że było to małżeństwo fikcyjne, zawarte w celu uzyskania zielonej karty, urząd imigracyjny może odmówić usunięcia warunków z zielonej karty i wówczas następuje jej utrata. Aby uniknąć takiego rezultatu, warto skorzystać z pomocy adwokata imigracyjnego, który ma doświadczenie w tego typu sprawach i może pomóc w zgromadzeniu i przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz skonstruować „mocną” petycję, aby przekonać urząd imigracyjny o prawdziwości małżeństwa i być może nawet uniknąć stresującego przesłuchania w urzędzie imigracyjnym, tzw. „interview”. W celu uzyskania więcej informacji w temacie prawa imigracyjnego, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -