Ach, czym byłaby wigilia bez przepysznych, tradycyjnych dań. Zwyczaj nakazuje, by było ich 12. Niestety, taka ilość jedzenia może pokonać nawet największego smakosza… Świąteczne przejedzenie to problem pojawiający się co roku, podobnie jak kilka nadprogramowych powigilijnych kilogramów. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by zmniejszyć kaloryczność potraw, które pojawią się na świątecznym stole. Oto kilka sprawdzonych porad i przepisów!
Karp
Karp to niekwestionowany król polskich stołów wigilijnych. Wśród kilku postaci, które w czasie świąt przybiera, jedną z popularniejszych są panierowane dzwonka i filety. Smażony karp w takiej formie może być prawdziwą bombą kaloryczną. Zdrowszą, bardziej dietetyczną, opcją będzie przyrządzenie świątecznej ryby w nieco inny sposób. Znacznie mniej kaloryczny będzie karp pieczony bądź przygotowany w galarecie. Fani smażonej wigilijnej rybki mogą przygotować ją także bez tłuszczu na nieprzywierającej patelni.
Barszcz
Na wigilijnym stole obok karpia nie może zabraknąć także barszczu. Wśród wielu przepisów na tę świąteczną zupę można znaleźć i te z kategorii dietetycznych – równocześnie wcale nie mniej smacznych! Jak odchudzić tradycyjny wigilijny barszcz? Przede wszystkim należy zacząć od jego podstawy, czyli bulionu. Zamiast tego mięsnego, znacznie bardziej tłustego, można sięgnąć po warzywny. Dodatkowo rezygnując z zabielania zupy tłustą śmietaną da się „zaoszczędzić” kolejną dawkę kalorii. Podobny efekt da się osiągnąć nie dosładzając barszczu cukrem.
Wskazówki
Co można zrobić, by ustrzec się przed wigilijnym przejedzeniem? Jeśli wybór bardziej dietetycznych opcji dań nie wchodzi tego wieczoru w grę, warto sięgnąć po prostu po mniejsze porcje i zapewnić sobie nieco ruchu po kolacji. Dodatkowo rezygnacja z niektórych dodatków także może pomóc ustrzec się przed przejedzeniem. Najprostszą opcją będzie tu rezygnacja np. z mocno zapychającego pieczywa.
Przepisy
Karp pieczony z grzybami
Składniki:
- karp (ok. 2 kg)
- suszone podgrzybki (ok. 20 dag)
- cebula
- masło
- przyprawy: pieprz i sól
- natka pietruszki
- cytryna
Przygotowanie:
Wypatroszoną i oczyszczoną rybę (z głową, bez oczu i skrzeli) dokładnie umyj, wysusz, natrzyj przyprawami i odstaw do lodówki na kilka godzin. Namoczone (całą noc) grzyby ugotuj, odsącz, a następnie posiekaj. Następnie połącz je z podsmażoną, posiekaną cebulą i przypraw. Nafaszeruj karpia farszem, zabezpiecz wykałaczkami i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Polej rybę roztopionym masłem (ewentualnie wodą z gotowania grzybów) i piecz przez ok. godzinę w 180 stopniach C, od czasu do czasu podlewając karpia powstałym sosem. Po upieczeniu podziel go w dzwonka i podawaj z cząstką cytryny i natką pietruszki.
Lekki barszcz czerwony
Składniki:
- 2 litry wody
- marchew
- 0,5 korzenia selera
- 0,5 pora
- korzeń pietruszki
- 1,5 kg buraków
- cebula
- liść laurowy
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 5-6 ziarna pieprzu
- łyżeczka majeranku
- sól i pieprz mielony
- cytryna
Przygotowanie:
Rozpocznij od przygotowania bulionu. Do wody wrzuć obraną włoszczyznę, przypaloną na palniku cebulę i przyprawy. Gotuj pod przykryciem, na małym ogniu przez około godzinę, tak by wywar był jak najbardziej aromatyczny. Następnie dodaj do niego umyte, obrane i pokrojone buraki. Gotuj, dopóki buraki nie zrobią się miękkie. Uważaj, żeby nie doprowadzić do wżenia! Na koniec dodaj cytrynę dla klarowności.
Anna Miler