piątek, 22 listopada, 2024

Wielkanocne wypieki

Kulinarny wymiar Wielkanocy to bez wątpienia najbardziej smakowity aspekt świąt. Wiąże się z nim oczywiście szereg tradycji, które co roku celebrowane są w domach w trakcie tego szczególnego okresu. Oczywiście kluczowe miejsce w wielkanocnej symbolice, także tej związanej z kulinariami, zajmuje jajko. Jednak nawet ono musi czasem ustąpić miejsca tradycyjnym wypiekom. Baby, mazurki serniki… Tak, to właśnie pod ich znakiem upłyną świąteczne dni niejednemu łasuchowi.

Mazurek to król wielkanocnych wypieków. Fot. Archiwum WEM

Mazurek

Oto król wszystkich wielkanocnych wypieków. Mazurek, bo o nim mowa, w polskiej wielkanocnej tradycji pojawił się najprawdopodobniej w XVII wieku, jako słodka nowinka rodem z Turcji. To niezwykle charakterystyczne, niskie ciasto jest symbolem zakończenia Wielkiego Postu i dotrzymania wielkopostnych przyrzeczeń. Nic dziwnego – pełen bakalii i marcepanu malował się każdemu ascecie jako prawdziwa nagroda po rygorach 40-dniowego postu. Obecnie symbolika wiążąca się z tym wyjątkowym ciastkiem uległa zatarciu, choć nadal jest ono jednym z wielkanocnych symboli pojawiających się na stołach. Łatwość jego przyrządzenia przekłada się na jego popularność.

Babka piaskowa

Obok wspaniałego mazurka dopełnienie królewskiej pary słodkości wielkanocnych stanowi oczywiście babka piaskowa. Wielkanocny stół bez jej charakterystycznego, kopiastego kształtu nie byłby pełen – tym bardziej że jest ona typowo polskim smakołykiem! Tak, babka piaskowa to jeden z wielkanocnych symboli polskiej tradycji kulinarnej, który zdobył uznanie również poza granicami kraju, m.in. we Włoszech i Francji. Na jej niemalejącą popularność składają się trzy elementy – wspaniały smak, efektowny wygląd i wyjątkowa prostota przyrządzania. Ogromną zaletą ciasta, z którego została wykonana, jest możliwość jego łączenia z wieloma różnymi dodatkami. Oznacza to, że każdy może idealnie dobrać smak wypieku do swoich oczekiwań! Babka w wersji cytrynowej, migdałowej, kawowej, czekoladowej, a może z dodatkiem rodzynek? Czemu nie!

Sernik

Trzecim wielkanocnym symbolem spod znaku słodkości jest oczywiście sernik. Jest on jednym z najbardziej uniwersalnych wypieków, jakie mogą pojawić się na świątecznym stole, a mimo to zawsze najlepszy będzie ten prawdziwie domowy, przygotowany według wskazówek z babcinego przepisu… By sernik można było uznać za udany, powinien spełnić kilka warunków. Po pierwsze: musi być lekki, po drugie: puszysty, po trzecie: wilgotny. Opcjonalnie może być robiony na kruchym spodzie, zawierać w swoim składzie bakalie, owoce, orzechy i być wykończony polewą czekoladową albo kruszonką. Co ciekawe, to tradycyjne wielkanocne ciastko daje także pole do popisu wszystkim fanom nietuzinkowych połączeń smakowych i eksperymentów kulinarnych…

Anna Miler


Przepisy na wielkanocne wypieki w dwóch wydaniach

Tradycyjny mazurek

Składniki:

Ciasto:

  • 250 g mąki,
  • 125 g margaryny (temperatura pokojowa),
  • 1 jajko,
  • 5 łyżek  cukru pudru,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego albo ekstraktu z wanilii.

Masa:

  • 3 jajka
  • 2 szklanki bakalii,
  • 1 łyżka płatków kukurydzianych,
  • szczypta kardamonu,
  • 1 łyżka miodu.

Przygotowanie:
Zacznij od zalania bakalii wrzątkiem. Margarynę posiekaj na stolnicy i połącz z mąką, cukrem pudrem, cukrem waniliowym bądź ekstraktem. Dodaj 1 jajko, zagnieć dokładnie ciasto i następnie zawiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny. W tym czasie osusz bakalie i posiekaj je. Jaja ubij mikserem, dodaj do nich miód, kardamon, płatki kukurydziane, bakalie i dokładnie wymieszaj. Schłodzone ciasto rozwałkuj na cieniutki placek, przełóż na prostokątną formę i ponakłuwaj widelcem. Na ciasto wyłóż masę bakaliową i wyrównaj. Piecz ok. 25-30 min. w temperaturze 170 st.


Sernik z zieloną herbatą matcha

Składniki (na tortownicę 24 cm):

Spód:

  • 200 g kakaowych markizów (mogą być oreo),
  • 50 g roztopionego masła.

Masa serowa:

  • 1 kg twarogu zmielonego na gładko (może być gotowy, „z wiaderka”),
  • 250 g mascarpone,
  • 120 g cukru,
  • 1 łyżka cukru waniliowego bądź łyżeczka ekstraktu z wanilii,
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 6 jajek,
  • 3-4 czubate łyżeczki wysokiej jakości herbaty matcha.

Wierzch:

  • 100 g śmietany 12%,
  • łyżeczka herbaty matcha do posypania.

Przygotowanie:
W malakserze połącz markizy z roztopionym masłem, przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy, dociśnij masę i wyrównaj do dna, a następnie piecz 10 min. w temperaturze 160 st. z funkcją termoobiegu (180 st. bez niej). Następie połącz w malakserze wszystkie składniki masy serowej: ser, mascarpone, jajka, cukier, mąkę ziemniaczaną, cukier waniliowy (albo ekstrakt ) i herbatę matcha (początkowo masa będzie rzadka, jednak stężeje w trakcie pieczenia). Tak przygotowaną masę serową przelej na podpieczony spód w tortownicy, a następnie piecz przez 15 mi. w 200 st. z funkcją termoobiegu (220 st. bez niej). Następnie obniż temperaturę do około 100 st. przy termoobiegu (120 st. bez) i piecz przez 1h 15 min. Po upływie tego czasu uchyl drzwiczki i rozprowadź na wierzchu sernika śmietanę, po czym zapiekaj jeszcze 15 min. w tej samej temperaturze. Następnie wyłącz piekarnik, ale nie wyciągaj od razu sernika. Gdy temperatura spadnie do ok. 50-60 st. uchyl lekko drzwiczki i po kwadransie wyjmij sernik, ostudź go i wstaw do lodówki najlepiej na całą noc. Przed serwowaniem oprósz ciasto odrobiną matchy. Sernik będzie miał lekko wytrawny smak, nie będzie za słodki.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -