Już ponad 20 tysięcy Polaków uzyskało autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA), co oznacza, że właśnie tyle osób skorzystało już na zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych. Podane przez ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher dane jednoznacznie udowadniają, że likwidacja obowiązku posiadania wizy nie spowodowała masowej emigracji Polaków za ocean. „Dziękujemy za chęć odwiedzenia naszego wspaniałego kraju” – napisała 29 stycznia 2020 roku na Twitterze Mosbacher.
W 2019 roku, jeszcze przed zniesieniem obowiązku wizowego, Departamentu Stanu USA wydał Polakom około 120 tys. wiz biznesowych, turystycznych i studenckich, co oznacza, że średnio miesięcznie do USA podróżowało 10 tysięcy osób. Tymczasem tylko przez pierwsze 2 miesiące od zniesienia wiz aż 20 tysięcy Polaków zarejestrowało się w ESTA, a warto podkreślić, że liczba ta nie obejmuje tych, którzy wizę otrzymali już wcześniej i nie muszą się rejestrować w systemie lub którzy ze względu na cel swojego wyjazdu (np. praca lub studia) nadal są objęci obowiązkiem wizowym. To oznacza znaczny wzrost zainteresowania naszych rodaków Stanami Zjednoczonymi jako kierunkiem turystycznym, ruch bezwizowy ułatwia też Polakom odwiedziny krewnych lub znajomych w USA, dla których wcześniej formalności i koszty związane z uzyskaniem wizy często stanowiły poważną przeszkodę.
W tym roku liczba podróżujących do Ameryki Polaków może się jednak jeszcze bardziej zwiększyć, ponieważ będzie to pierwszy letni sezon turystyczny od zniesienia wiz. Tendencja ta nie uszła uwagi największym firmom lotniczym, co zaowocowało zwiększeniem ilości bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a USA – a z kolei większa liczba połączeń zapewne przełoży się także na większą ilość podróżnych, dla których ważny jest zarówno komfort, jak i elastyczność w planowaniu podróży. Już w maju 2020 roku kursy na trasie z Chicago do Krakowa zainaugurują największe linie lotnicze na świecie – American Airlines. Loty AA z lotniska O’Hare do Kraków Airport będą wykonywane pięć razy w tygodniu Boeingiem 787-8. Z kolei Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększą liczbę połączeń na tej trasie z dwóch do trzech tygodniowo. Ponadto 2 czerwca LOT zainauguruje regularne połączenie pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem, zaś 5 sierpnia z Warszawy do San Francisco. Wcześniej, bo już 29 marca br., powrócą kursy LOT-u na linii Rzeszów-Nowy Jork. Polski przewoźnik oferuje też połączenia z Warszawy do Los Angeles i Miami.
Włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego nastąpiło 11 listopada 2019 roku. Dzięki temu podróżowanie do USA stało się dla Polaków o wiele prostsze. Jednym z warunków jest rejestracja w systemie ESTA. Kosztuje to tylko 14 dolarów, podczas gdy wcześniejsza opłata wizowa wynosiła 160 dolarów. Wypełnienie elektronicznych formalności zajmuje około 20 minut i jest rekomendowane na minimum 72 godziny przed przylotem do USA. Można to zrobić przez internet na stronie: https://esta.cbp.dhs.gov.
Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata, podczas których można odwiedzać Stany wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy. Żaden pobyt nie może też przekroczyć 90 dni. Ci, którzy otrzymali wcześniej wizę, nie muszą rejestrować się w systemie ESTA.
Jak podała ambasada USA w Polsce, autoryzacji ESTA na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA.
Z program ruchu bezwizowego nie mogą skorzystać też osoby, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. Muszą się one ubiegać o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.
opr. bo