Na dziś wszystko wskazuje na to, że porozumienie z innymi ugrupowaniami w sprawie stworzenia wspólnego bloku w wyborach do Sejmu może się nie udać, dlatego szykujemy się do samodzielnego startu – powiedział PAP pragnący zachować anonimowość prominentny polityk PO po posiedzeniu zarządu krajowego partii.
„Zarząd krajowy omówił sytuację polityczną po głosowaniu nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym” – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec, pytany o przebieg czwartkowego posiedzenia.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że podczas posiedzenia zarządu lider Platformy Donald Tusk zrelacjonował ostatnie wydarzenia wokół głosowania nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym i swoje rozmowy z liderami innych ugrupowań opozycyjnych. Miał przekazać, że lider Polski 2050 Szymon Hołownia do ostatniej chwili zapowiadał, że jego ugrupowanie nie wyłamie się ze wspólnego bloku opozycji; dopiero krótko przed głosowaniem w Sejmie zmienił zdanie i oświadczył, że Polska 2050 zagłosuje przeciw, a nie wstrzyma się od głosu, jak pozostałe ugrupowania opozycyjne.
„To pozwala postawić pytanie o wiarygodność Hołowni, także w kontekście rozmów o wspólnych listach” – powiedział PAP prominentny polityk PO. „Można powiedzieć, że zawiedliśmy się na Polsce 2050” – dodał inny działacz Platformy.
Według informacji przedstawianych politykom PO na czwartkowym posiedzeniu zarządu, w Polsce 2050 jest głęboka niechęć do współpracy z Platformą oraz wielu polityków Polski 2050 wywodzących się z Platformy, podkreśla, że nie po to wychodzili z PO, by do niej wracać.
„Musimy więc wyciągnąć z tej sytuacji wnioski” – powiedział PAP polityk PO. „Tym bardziej, że można się obawiać, iż Hołownia nie powie, że nie chce wspólnych list, ale będzie zwodził do ostatniej chwili” – dodał.
„Na dziś wszystko wskazuje na to, że najbardziej prawdopodobny wydaje się samodzielny start. Dlatego szykujemy się do samodzielnego startu, choć oczywiście nie wykluczamy rozmów z innymi ugrupowaniami” – powiedział PAP polityk PO.
Jak wynika z informacji PAP, podczas obrad przedstawiono też wewnętrzne sondaże przeprowadzone już po głosowaniu nad nowelą ustawy o SN. Zdecydowana pytanych wyborców PO miała pozytywnie ocenić postawę opozycji, która nie zablokowała ustawy o Sądzie Najwyższym, mającej umożliwić wypłatę środków z KPO.
Piotr Śmiłowicz/PAP