wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaOgłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022

Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022

Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, dyrygent Łukasz Borowicz, reżyserka Maria Dłużewska i poeta, pieśniarz Leszek Długosz otrzymali w poniedziałek Nagrody Mediów Publicznych. „Ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (2P), reżyserka Maria Dłużewska (3P), dyrygent Łukasz Borowicz (P), producent Krzysztof Herdzin (L), publicysta Krzysztof Masłoń (3L) podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie, 5 grudnia. Wyróżnienia przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w kategorii Obraz oraz Polska Agencja Prasowa – w kategorii Słowo. Fot. PAP/Marcin Obara

Podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie TVP, ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022. Statuetka w kategorii „Słowo”, ufundowana przez PAP, trafiła do socjologa prof. Andrzeja Zybertowicza. Kapituła doceniła go za to, że „pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością”. „Twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą, ani niezwykłą, tylko literaturą faktu. Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie +naukowe+ trendy” – podano w uzasadnieniu.

Odbierając wyróżnienie, prof. Zybertowicz przyznał: „jak to w życiu bywa, znowu nie wiem, o co chodzi”. „Zwłaszcza, że przypomniałem sobie, jak mniej więcej 50 lat temu w liceum czytałem +Rzecz listopadową+ Ernesta Brylla. Jest dla mnie niepojęte, w jaki sposób mogłem go dzisiaj prześcignąć. Bardzo dziękuję” – podkreślił. Kapitułę kategorii „Słowo” tworzyli: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil.

Dyrygent Łukasz Borowicz odebrał nagrodę w kategorii „Muzyka”, której fundatorem jest Polskie Radio. Jak przypomniano w uzasadnieniu nominacji, jego dyskografia liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin, m.in wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część „radiowego dorobku” stanowią dzieła Quartet, Ścierański Quartet. „Łukasz Borowicz – to dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki, również za granicą” – uznała kapituła.

W trakcie gali Borowicz podziękował Polskiemu Radiu i wszystkim muzykom, z którymi współpracował, ponieważ – jak zauważył – „dyrygent nie brzmi bez muzyków”. Dodał, że bez wsparcia rozgłośni i występujących na jej antenie muzyków nie byłoby możliwe promowanie polskiej muzyki na całym świecie. „To jest wielki wkład wszystkich polskich muzyków, znakomitych zespołów artystycznych Polskiego Radia, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Chóru Polskiego Radia, a także wszystkich innych znakomitych polskich zespołów. W tym momencie bardzo dziękuję także Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej, którą mam w tej chwili zaszczyt kierować jako dyrektor muzyczny” – powiedział. W kapitule kategorii „Muzyka” zasiedli: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś i Krzysztof Ścierański.

Statuetka w kategorii „Obraz”, ufundowana przez TVP, powędrowała do reżyserki i scenarzystki Marii Dłużewskiej. „Za twórczość dokumentalną o tematyce historycznej, otwartość na świat i dbałość o polskie dziedzictwo, za konsekwentne rozbudzanie świadomości, kreatywne wykorzystywanie nowoczesnych technik medialnych w umacnianiu postaw patriotycznych” – brzmi uzasadnienie.

Przemawiając podczas uroczystości, Dłużewska zaznaczyła, że przekazuje tę nagrodę bohaterom swoich filmów, bez których nigdy by one nie powstały. „Mówię o wszystkich bohaterach, ale przede wszystkim o tym czasie między 2010 a 2015 rokiem, kiedy miałam ogromne szczęście i zaszczyt pracować z najlepszymi, najmądrzejszymi, najbardziej dotkniętymi wtedy przez tzw. los osobami” – doprecyzowała. „Nie mam słów, żeby im podziękować za ten zaszczyt, że zechcieli zaufać nam i jakby swoje losy, losy Polski dać, pozwolić filmowo opisać” – wyjaśniła. W kapitule kategorii „Obraz” znaleźli się: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański.

Statuetką w kategorii „Idea”, przyznawaną przez prezesów 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, uhonorowano poetę, pieśniarza i kompozytora Leszka Długosza za „konsekwentne dowodzenie swoją wieloletnią działalnością artystyczną, że dziedzictwo kultury narodowej nie podlega potępieńczym swarom, lecz wartościom najwyższym, takim jak prawda, dobro i piękno”.

Wyróżnienie w imieniu laureata odebrał dziennikarz Maciej Zdziarski. „Kiedy w ubiegłym roku 11 listopada Leszek Długosz został przez prezydenta RP odznaczony najwyższym, najbardziej zaszczytnym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, pomyślałem sobie, że to nagroda dla wspaniałego artysty, dla wielkiej osobowości i człowieka, który może być dla nas przykładem. Ale to także nagroda dla pewnej idei – tak jak nazywa się kategoria, w której Leszek Długosz dziś zwyciężył – aby radio publiczne łączyło nas w wielką wspólnotę ducha” – wspomniał.

W nagraniu odtworzonym podczas gali Leszek Długosz podziękował za wyróżnienie. Wspomniał, że z Polskim Radiem jest związany od ponad pół wieku jako pieśniarz, kompozytor, felietonista. Powiedział, że celem jego działalności artystycznej było propagowanie muzyki, która wzmacnia dobre samopoczucie i skłania do stwierdzenia, że dzięki osiągnięciom polskiej kultury „warto być Polakiem”. „Jeśli przyczyniam się do tego, to znaczy, że moje życie było po coś więcej” – ocenił.

Podsumowując uroczystość, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaznaczył, że „ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury”. „Dziękuję Ci Majko – mówię do pani Dłużewskiej – za to, że dokumentujesz historię, te fragmenty historii, które miały być zapomniane lub wyparte. I robisz to konsekwentnie i z dużą odwagą. Nie bójmy się tego powiedzieć” – stwierdził.

Szef RMN wyraził również wdzięczność wobec pozostałych laureatów. „Dziękuję też mediom publicznym, wszystkim spółkom mediów publicznych za to, że tak szeroką, tak bogatą ofertę – a tu przykłady mieliśmy i wśród nominowanych i wśród laureatów – oferujecie państwo swoim odbiorcom. Dzięki temu zresztą, jesteście bardzo silni na rynku medialnym. Bo jak się okazuje nie tylko TVP – i bardzo dobrze, że TVP jest bardzo silna, jest numerem jeden – ale również Polskie Radio, jak wreszcie zrobiono badania prawdziwe, nieoparte na ankietach rozsyłanych przez media komercyjne (…) – okazało się, że Grupa Radiowa, bo tak trzeba traktować Programy Polskiego Radia, ma porównywalną słuchalność do tego lidera rynku, czyli RMF-u” – ocenił.

Zwrócił też uwagę, że „jeżeli dodamy jeszcze słuchalność stacji regionalnych – to jest bezapelacyjny numer jeden na rynku radiowym”. „Ale to, że mamy taką rzeczywistość, że te spółki są tak silne, czego gratuluję i kierownictwu i wszystkim pracownikom (…) – to jest zasługa poziomu waszej oferty (…). Możecie taką ofertę przedstawić widzom, słuchaczom czy czytelnikom, nie wspomniałem o Polskiej Agencji Prasowej, pan prezes wybaczy – to jest zasługa tych wszystkich twórców, z którymi na co dzień współpracujecie” – podsumował Czabański.

Michał Szukała, Grzegorz Janikowski, Daria Porycka/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -