niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiFlisactwo wpisane na listę UNESCO

Flisactwo wpisane na listę UNESCO

Cieszymy się, bo to jest kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne – powiedział PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do decyzji o wpisie tradycji flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

W czwartek MKiDN poinformowało, że polskie tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wpisów na listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad.

Wicepremier Gliński podkreślił, że „wpisy mają znaczenie, bo one mówią o tym, że coś ważnego, jakiś ważny zwyczaj kulturowy w Polsce został wykształcony i rozwinięty”. „W tym wypadku flisactwo, które nam się kojarzy w tej chwili ze spływami po Dunajcu, kiedyś odgrywało olbrzymią rolę gospodarczą. Polskie rzeki były spławne, flisacy pracowali, gospodarka bazowała na transporcie rzecznym – czy to na Sanie, gdzie te tradycje flisactwa są do dnia dzisiejszego kontynuowane, czy na większych rzekach, na Wiśle” – mówił minister kultury.

„Cieszymy się, bo to jest kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne i też uzyskuje wpisy na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO” – dodał.

Wniosek o wpis flisactwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości złożyło do UNESCO w marcu 2021 r. 6 państw – Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa i Hiszpania. Prace nad wnioskiem, koordynowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trwały ponad 2 lata. Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w uzasadnieniu decyzji o wpisie pochwalił wnioskodawców, podkreślając przykładną współpracę państw składających wspólny wniosek oraz ogromne zaangażowanie wspólnot i depozytariuszy w proces przygotowywania nominacji, a także działania na rzecz ochrony i przekazu tradycji.

Flisactwo to już piąty polski wpis na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Od 2018 r. na tę listę zostały wpisane: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo oraz dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała.

Katarzyna Krzykowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -