Kuchnia małopolska podzielona jest na obszary posiadające własną specyfikę i wyraziste cechy.
Stolica regionu, Kraków, wita gości już na dworcach i lotniskach symbolem miasta: obwarzankiem krakowskim, którego historia odnotowana jest w księgach finansowych królowej Jadwigi w XIV wieku. Na trasach turystycznych grodu Kraka działa około 150 stoisk z obwarzankami, dziennie spożywa się ich około 150 tysięcy. Drugim lokalnym specjałem jest maczanka krakowska, czyli plaster mięsa włożony w bułkę polaną sosem – prababka hamburgera!
Kuchnie lokalne zbudowane są wokół produktów spożywczych. W Dolinie Karpia, wśród setek zbiorników wodnych, króluje karp z Zatora, przyrządzany na wiele sposobów, a nieopodal, w Ojcowskim Parku Narodowym, spróbujemy ojcowskiego pstrąga.
Z kolei kuchnia Pogórzy to głównie owoce i miody. Na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Wyspowego spotkamy śliwkę suszoną, zwaną „suską sechlońską”, na bazie której stworzono śliwkową kuchnię. Wiedzie tędy szlak kulinarny „Na śliwkowym szlaku” wraz z różnymi wydarzeniami poświęconymi śliwce. Kraina ta graniczy z doliną rzeki Dunajec, gdzie swoje królestwo ma fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Mówi się, że w tym miejscu, między Tropiem a Zakliczynem, koryto rzeki przyjmuje kształt strąka fasoli. W Zakliczynie we wrześniu odbywa się święto fasoli, a w Iwkowej święto śliwki.
Krainą sadów owocowych jest również Sądecczyzna, a za jej stolicę uważane jest Łącko, znane z produkcji wysokoprocentowej śliwowicy łąckiej. Tu obchodzimy dwa owocowe święta: jedno, poświęcone kwitnącej jabłoni w maju i drugie, z okazji owocobrania, odbywające się jesienią.
Południowa Małopolska to pasma górskie: Beskidy, Tatry i Pieniny. Karpacka kultura wołoska odcisnęła ślad na folklorze góralskim, obrzędach, strojach, muzyce i sztuce. Wiele ze zwyczajów związanych jest w wypasem owiec. Turyści przemierzający górskie szlaki mają okazję zatrzymać się w bacówkach, spróbować owczych serów, żentycy, bryndzy czy bundzu i podglądnąć, jak baca „pucy” oscypki. Kuchnia góralska jest bardzo charakterystyczna, do typowych potraw należą ziemniaczane placki moskole, zupa kwaśnica gotowana na wędzonce lub żeberkach, potrawy z jagnięciny i pstrągi z górskich potoków.
We wschodniej części małopolskich Karpat spotkamy się z kuchnią łemkowską, a ciekawostką jest odbywające się w Wysowej Zdroju w początku października Święto Rydza.
Przez region wiedzie „Małopolski szlak winny”, łączący winnice z różnych części regionu, z samego Krakowa, z Pogórzy, Sądecczyzny i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Latem winnice mają swoje święta czyli „Dni Otwartych Winnic”, ale odwiedzać je można prze cały rok, degustując wina i słuchając opowieści winiarzy o uprawie winorośli.