wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPiątek „tęczowy” czy „szlachetny”?

Piątek „tęczowy” czy „szlachetny”?

W szkołach w całej Polsce 28 października obchodzony był tzw. „Tęczowy Piątek”. Jest to akcja antydyskryminacyjna zainicjowana przez Kampanię przeciw Homofobii 7 lat temu w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. W niektórych placówkach tego dnia odbywają się zajęcia o tolerancji, a młodzież manifestuje swą solidarność poprzez kolorowy ubiór lub akcenty w barwach tęczy.

„Tęczowe Piątki” to akcja zainicjowana siedem lat temu, mająca na celu okazanie solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspieranie jej w środowisku szkolnym. Fot. KPH

„Ten dzień należy do Was – młodych osób LGBT+, którym chcemy dzisiaj powiedzieć jedno – jesteście okej! Jesteście okej i nawet jeżeli teraz jest Wam trudno, to obiecujemy – będzie dobrze!” – można przeczytać na Facebooku KPH. – Nie bójcie się okazywać wsparcia. Symbol tęczy może uratować komuś życie – apelują działacze Kampanii przeciw Homofobii.

Zupełnie inaczej kwestię tę postrzega minister edukacji Przemysław Czarnek, który w ostrych słowach skrytykował akcję. – Będzie miało to miejsce w marginalnej liczbie placówek, tam, gdzie są nieodpowiedzialni dyrektorzy, którzy nie dbają o właściwą edukację i wychowanie dzieci – mówił polityk o „Tęczowym Piątku”.

„Szlachetny Piątek” ma promować czystość i wierność i stanowić alternatywę dla „Tęczowego Piątku”. Fot. Centrum Życia i Rodziny

Powstała też kampania „Szlachetny Piątek”, która ma być odpowiedzią na „Tęczowy Piątek”, zainicjowana przez fundację Centrum Życia i Rodziny, która tłumaczy, że jest to odpowiedź na „niebezpieczne inicjatywy środowisk LGBT, które wykrzywiają prawdziwy obraz rodziny i małżeństwa” i zachęca, by „demonstrować, że liczą się wartości przeciwne ideologii LGBT: szlachetność, czystość i wierność”. Symbolem ma być założenie białego elementu garderoby lub przypięcie białego detalu. – Mamy dla młodych dobrą propozycję. Chcemy zachęcić ich, aby (…) żyli wolni w czystości, a nie zniewoleni rozwiązłością, wyróżniali się szlachetnością serca, a nie mroczną odmiennością – podkreśla Aleksandra Gajek z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej o obu akcjach można przeczytać na: kph.org.pl – „Tęczowy Piątek” lub czir.org – „Szlachetny Piątek”.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -