czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaDziałyHistoria1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców i utworzenie w niej ośrodka polskiej władzy państwowej przed oczekiwanym wkroczeniem wojsk sowieckich.

Fot. PAP

Niezależnie od politycznych i strategicznych celów mieszkańcy Warszawy, umęczeni niemieckim terrorem, stanęli do walki, której efektem miało być wyzwolenie miasta i przywrócenie wolności jego mieszkańcom – wolności po pięciu latach naznaczonych ludzkimi tragediami: od pierwszych bombardowań w czasie kampanii wrześniowej, przez uliczne łapanki i policyjne aresztowania, masowe egzekucje i zsyłki do obozów koncentracyjnych po zbrodnie popełniane na ludności żydowskiej w warszawskim getcie i w trakcie jego likwidacji…

Gdy wybiła godzina „W”, 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, ludność Warszawy stanęła do zbrojnej walki ze znienawidzonym okupantem o wolność swoją i swojego miasta.

Dysproporcja sił między powstańcami a oddziałami niemieckimi była jednak zbyt wielka. Wbrew kalkulacjom przywódców powstania udzielenia pomocy walczącej Warszawie odmówili Sowieci, którzy wstrzymali ofensywę Armii Czerwonej. Pomoc zachodnich aliantów w formie m.in. zrzutów broni i wyposażenia okazała się niewystarczająca. Po 63 dniach walki Powstanie Warszawskie upadło.

Ofiara poniesiona przez powstańców, ludność cywilną Warszawy, a także przez samo miasto – niemal zrównane z ziemią przez Niemców – nie poszła jednak na marne. Powstanie Warszawskie stało się symbolem walki o wolność, a jego bohaterowie wzorem dla kolejnych pokoleń.

W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2010 r. corocznie 1 sierpnia obchodzony jest jako polskie święto państwowe. Główne obchody odbywają się w Warszawie, która co roku o godzinie 17.00 zamiera – zatrzymują się samochody, tramwaje, ludzie, słychać dźwięk syren – godzina „W” wybija po raz kolejny, niesie się echo historii…

WEM


Powstanie Warszawskie w liczbach: 63 dni chwały i tragedii

  • 63 dni – tyle trwało powstanie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. i zakończyło się 2 października 1944 r.
  • 45 tys. osób – tylu żołnierzy Armii Krajowej i innych polskich formacji brało udział w powstaniu.
  • 16-18 tys. osób – według szacunków tylu powstańców straciło życie w walkach o stolicę.
  • 25 tys. osób – tyle powstańców zostało rannych.
  • 150-180 tys. osób – szacunkowo tyle ofiar cywilnych pochłonęło powstanie.
  • 12 ton – tyle popiołów podchodzących ze spalonych zwłok zamordowanych Polaków zebrano na Woli.
  • 10 tys. hitlerowców – tylu z nich według szacunków zginęło podczas tłumienia powstania.
  • 72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabytków – to skala zniszczeń Warszawy.

„Do Powstańca”

„Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić
w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł.
Pamiętaj, że na ciebie patrzy
ogromny i zdumiony świat.

(…)

I wiedz że krokiem w nędznym bucie
Jak pomnik dziś w historię wrastasz
I wiedz że w sercu Twoim bije
Uparte serce tego miasta.”

Wiersz „Do Powstańca” to swoisty żołnierski apel autorstwa Stanisława Marczaka-Oborskiego. Był on jednym z tych poetów, którzy w okresie Powstania Warszawskiego czynnie zaangażowali się w walki. Marczak-Oborski aktywnie działał dla ojczyzny już w czasie kampanii wrześniowej, a w sierpniu 1944 roku stanął do walki u boku kolegów z batalionu Armii Krajowej „Kiliński”. Wiersz „Do Powstańca” powstał pod koniec sierpnia, gdy powstanie zaplanowane na najwyżej parę dni trwało już niemal miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -