poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaLato nad Bałtykiem

Lato nad Bałtykiem

Wakacje coraz bliżej, a co za tym idzie i perspektywa wyboru idealnego miejsca do spędzenia wczasów. Jakie atrakcje oferuje w tej kwestii polskie wybrzeże? Gdzie warto zatrzymać się nad Bałtykiem? Oto kilka wakacyjnych pomysłów!

Wypoczynek nad polskim morzem to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi. Fot. Archiwum WEM

Atrakcje nad Bałtykiem

Dlaczego warto wybrać się na wakacje nad Bałtyk? Polskie wybrzeże ma wiele do zaoferowania turystom, nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się spędzić urlop słuchając szumu bałtyckich fal. Tym, co wyróżnia ten rejon kraju, jest wyjątkowo rozbudowana oferta turystyczna, która spełni nawet najwyższe wymagania. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i osoby kochające błogie lenistwo na leżaku. Równocześnie wzdłuż całego wybrzeża nie brak kurortów oferujących wiele zróżnicowanych atrakcji turystycznych, a także miejscowości zacisznych, mniej uczęszczanych, dających odpoczynek od typowego miejskiego zgiełku. I choć ceny w niektórych miejscach potrafią zaskoczyć, to koszty wczasów nad polskim morzem nadal pozostają niższe niż wyjazdu do śródziemnych wakacyjnych rajów.

Planując wczasy nad Bałtykiem, warto zapoznać się z ofertą dostępnych na wybrzeżu atrakcji – także tych, które dadzą zajęcie w przypadku nienajlepszej pogody. Niestety, ta czasem potrafi płatać wakacyjne figle, przez co wizja wylegiwania się na plaży może pozostać w sferze niezrealizowanych urlopowych marzeń. Wybór miejsca powinien być podyktowany także preferowanym sposobem spędzania wolnego czasu. Miłośnicy wypoczynku spod znaku spacerów nadmorskimi ścieżkami i kontemplowania przyrody z dala od tłumów powinni zdecydowanie unikać największych turystycznych kurortów. W przeciwieństwie do osób żądnych nadmorskich doświadczeń w plażowo-zabawowym wydaniu.

Zatem, jakie atrakcje czekają na turystów nad Bałtykiem? Co warto zwiedzić i gdzie się zatrzymać?

Gdańsk zachwyca osoby, które lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Fot. Archiwum WEM

Zalety wakacji nad Bałtykiem

Niewątpliwą zaletą spędzenia wakacji nad Polskim morzem jest wygoda. Łatwo zaplanować wyjazd, zorientować się w okolicznych atrakcjach i dostępnych hotelowych opcjach. Wybór środków transportu także nie powinien być najmniejszym problemem – Polska jest dobrze skomunikowanym krajem. Bez względu na to, który jej rejon będzie początkiem podróży, szeroki wybór połączeń autobusowych, lotniczych i pociągów na pewno pozwoli na komfortowy dojazd.

Uroki wakacji nad polskim morzem powinni docenić także rodzice. Ogromny wybór różnego rodzaju atrakcji zapewni dawkę rozrywki nawet najbardziej wymagającym maluchom. Rejon oferuje nie tylko szeroką gamę m.in. muzeów, ale też parki rozrywki.

Kolejną zaletą wczasów nad Bałtykiem jest także klimat. Powietrze bogato nasycone morskim jodem ma wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie. Jego poprawę poczuć będą mogły szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie oddechowe. Polski nadmorski klimat będzie sprzyjał także miłośnikom morza w wydaniu zdecydowanie nie-tropikalnym. Wysokie temperatury będą tu zdecydowanie mniej uciążliwe niż np. w rejonie Morza Śródziemnego. Równocześnie podróż nad polskie morze nie grozi zetknięciem z tropikalnymi chorobami.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie związane z bezpieczeństwem. Polskie wybrzeże należy do miejsc cieszących się dobrą opinią. Jest to rejon bezpieczny.

Jedną z największych zalet wakacji nad polskim morzem jest różnorodność atrakcji, które oferuje ten wyjątkowy rejon. Każdy odwiedzający go znajdzie tu coś dla siebie. Także w niepogodę.

Z nadmorskich miejscowości organizowane są rejsy promami, którymi można też wyprawić się np. do Szwecji. Fot. Archiwum WEM

Nadbałtyckie kurorty

Polskie wybrzeże słynie z wielu umiejscowionych wzdłuż niego kurortów. Miejscowości turystyczne w sezonie po prostu tętnią życiem, oferując turystom szeroki wachlarz najróżniejszych atrakcji i rozrywek. Nie da się ukryć – są to miejsca zdecydowanie dla miłośników typowo turystycznych klimatów, kochających zgiełk, nocne życie i zabawy do rana. W wakacyjnym okresie miejsca te wypełniają się odwiedzającymi, chłonącymi niepowtarzalny klimat miast, do których trafili. Zdecydowanie kurorty nadbałtyckie nie będą zatem miejscami wypoczynku dla ludzi unikających tłumu, uciekających przed zgiełkiem miast i hałasem…

Które miejscowości wybrać, by najlepiej poczuć prawdziwy klimat polskich nadmorskich kurortów? Ich lista zdecydowanie nie jest krótka, a poszczególne miejscowości różnią się między sobą klimatem i wielkością. Do lokalizacji tego typu należą: Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Gdynia, Gdańsk i Sopot, Mierzeja Helska i Hel, Władysławowo, Ustka, Darłowo, Łeba, Jastarnia.

Oczywiście każda z miejscowości oferuje także atrakcje dla osób, które wolą wypoczywać w mniej aktywny sposób, nie czerpiąc pełnymi garściami z uroków nocnego wakacyjnego życia.

Latarnie morskie to jedna z największych atrakcji polskiego wybrzeża (na zdj. latarnia morska w Kołobrzegu). Fot. Archiwum WEM

Odrobina zacisza

Bałtyckie wybrzeże będzie atrakcyjnym urlopowym wyborem także dla osób, które nie przepadają za tłumami turystów. Miłośnicy niezatłoczonych plaż, wędrówek leśnymi szlakami i nadmorskimi ścieżkami, kempingów bez problemu znajdą nad polskim morzem idealne destynacje dla siebie. Jednym z przykładów lokalizacji tego typu jest miejscowość Osetnik w Pomorzu Wschodnim. Tym, co szczególnie ją wyróżnia, są plaże – niezatłoczone, niemal dzikie, przepiękne. Są one także atutem Pustkowa w Pomorzu Zachodnim. Miejscowość ta leży w sąsiedztwie Pobierowa. Trzęsacz to kolejna miejscowość w Pomorzu Zachodnim, która może stanowić doskonałą destynację dla zwiedzających kochających zaciszne miejsca, a do tego klimatyczne… ruiny. Jego plaża słynie z wznoszących się nad nią ruin średniowiecznego kościoła.

Z kolei osoby, które najlepiej odpoczywają aktywnie, odwiedzić powinny Rezerwat Przylądek Rozewie. Nie brak tu szlaków, które idealnie sprawdzą się dla amatorów wakacyjnych spacerów. Klif Orłowski to kolejne z miejsc, które odwiedzić mogą aktywni turyści. Do stromego brzegu dotrzeć można spacerem w po plaży Orłowskiej, co zapewni sporą dawkę ruchu. Zwiedzający, który nie są fanami piasku wsypującego się do butów, mogą udać się do Jastrzębiej Góry. Znajdą tu piaszczystą plażę, która zdecydowanie nie przyciąga wakacyjnych tłumów.

Atrakcje na niepogodę

Niestety, polskie morze słynie ze swojej kapryśności… Pogoda nad Bałtykiem w czasie letnich miesięcy nie zawsze rozpieszcza odwiedzających te rejony. Właśnie dlatego watro ruszając na urlop na polskie wybrzeże zapoznać się z lokalnymi atrakcjami, które sprawdzą się w sytuacji, w której słońce w danym dniu z pewnością nie wyjdzie zza chmur.

Fokarium w Dolinie Charlotty to niezapomniana przygoda dla małych i dorosłych gości. Fot. Archiwum WEM

Nad Bałtykiem nie brak atrakcji na niepogodę, które zapewnią rozrywkę, zabawę i chwilę wytchnienia zarówno najmłodszym turystom, jak i ich rodzicom. Wzdłuż wybrzeża, szczególnie w okolicach największych kurortów, nie brak centrów rozrywki, parków wodnych, parków zabaw, muzeów i akwariów, których odwiedzanie może pochłonąć całe godziny. Ogromny wybór tego typu miejsc sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy przyrodniczych obserwacji odwiedzić mogą fokarium – np. to w Dolinie Charlotty bądź na Helu. Turyści z historycznym zacięciem do swojej dyspozycji będą mieli wiele wspaniałych muzeów, w tym jedno z najbardziej znaczących w kraju – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwiedzanie latarni morskich – których szlak ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku – to także doskonała opcja na niepogodę. Podobnie jak odwiedziny w jednym z wielu nadmorskich aquaparków posiadających kryte baseny i atrakcje.

Molo w Sopocie jest chętnie odwiedzane przez turystów i często służy jako tło pamiątkowych zdjęć. Fot. Archiwum WEM

Wakacje nad Bałtykiem – także w sytuacji, gdy pogoda niespecjalnie dopisuje – mogą okazać się także doskonałym wyborem dla turystów kulinarnych. Lokalna kuchnia, oparta o świeże ryby potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających. Równocześnie wybrzeże oferuje wiele lokali, w których jedzenie jest tylko jedną z atrakcji. Warto dodać, że kurorty słyną z miejsc oferujących zabawę do rana w iście wakacyjnym wydaniu.

10 nadbałtyckich atrakcji na niepogodę

  1. Fokarium Hel w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
  2. Akwarium Gdyńskie
  3. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  4. Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu
  5. Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
  6. Latarnie morskie
  7. Zamek Książąt Pomorskich Szczecin
  8. Fokarium Dolina Charlotty koło Ustki
  9. Oceanarium Ocean Park we Władysławowie
  10. Trasy podziemne w Szczecinie

Anna Miler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -