poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaPolskie perły uzdrowiskowe

Polskie perły uzdrowiskowe

Jeśli wybierać się do sanatorium, to… tylko w Polsce. Jak się okazuje, polskie kurorty uzdrowiskowe znane są w całej Europie jako jedne z najlepszych. Ich specyficzne mikroklimaty, bogactwo niespotykanych minerałów i wód leczniczych co roku przyciągają setki tysięcy kuracjuszy i turystów z Polski i zagranicy. Oto lista 10 prawdziwych uzdrowiskowych perełek, które na pewno muszą znaleźć się na liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenia.

Polskie kurorty uzdrowiskowe słyną ze swych walorów i co roku przyciągają setki tysięcy kuracjuszy i turystów z Polski i zagranicy. Fot. Archiwum WEM

Krynica-Zdrój

To do niej należy miano najpopularniejszego kurortu uzdrowiskowego w Polsce. Położona w samym centrum Beskidu Sądeckiego od lat przyciąga kuracjuszy z całego kraju. Krynica to synonim sanatoryjnego klimatu od co najmniej 200 lat. Kusi korzystnym mikroklimatem i bogactwem najsłynniejszych w Polsce wód mineralnych. Sanatoria kurortu nastawione są na leczenie chorób układu trawiennego, zaburzeń przemiany materii, układu krążenia i układu moczowego.

Nałęczów

Miejscowość już od XVIII wieku pracuje na miano jednego z popularniejszych kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Tysiące kuracjuszy cierpiących na dolegliwości sercowe przyciąga tu nie tylko niezwykły mikroklimat – z wysoką jonizacją powietrza obniżającą ciśnienie krwi – ale i znane w całej Polsce lecznicze wody mineralne. Na tle innych miejscowości sanatoryjnych Nałęczów wyróżnia się romantycznym, nieco artystycznym klimatem.

Szczawnica

Kurort ten słynie nie tylko ze swojego malowniczego położenia między Pieninami a Beskidem Sądeckim. Na jego popularność pracuje też wyjątkowe bogactwo wód mineralnych. To właśnie one w połączeniu z charakterystycznym mikroklimatem pozwalają od 200 lat leczyć dolegliwości układu pokarmowego i moczowego, a także pozytywnie wpływać na schorzenia dróg oddechowych kuracjuszy.

Szczawno-Zdrój

Uzdrowisko może poszczycić się historią sięgającą końca XVI wieku, co czyni z niego jedno z najstarszych w Polsce. Kurort słynie nie tylko ze swojego mikroklimatu i wspaniałych wód leczniczych, ale i niesamowitej, zabytkowej zabudowy, jak pijalnia wód, neobarokowy Dom Zdrojowy czy Teatr Zdrojowy.

Ciechocinek

Najsłynniejszy park zdrojowy? Deptak cieszący się największą popularnością? Zabytkowe tężnie solankowe z połowy XIX w? To musi być Ciechocinek. Kurort znany jest z ciechocińskich solanek. Wody mają temperaturę od 8 do 37 stopni i zasolenie na poziomie od 0.19 do 6.4%. Przyciągający tłumy specyficzny mikroklimat miasta, mający zbawienny wpływ na układ oddechowy, doczekał się oficjalnej prawnej ochrony.

Świeradów-Zdrój

Historia kurortu sięga aż XVI wieku. Uzdrowisko może poszczycić się bogatymi złożami borowiny i słynnymi wodami leczniczymi. Mają one zbawienny wpływ na kuracjuszy zmagających się z chorobami reumatycznymi, dolegliwościami układu krążenia, a nawet chorobami ginekologicznymi. Kurort przyciąga także zabytkową infrastrukturą uzdrowiskową i atrakcjami dla osób aktywnych.

Kołobrzeg

Kołobrzeski kurort, którego uzdrowiskowe tradycje sięgają XIX wieku, słynie z kąpieli i zabiegów solankowych. Przyciągają one tysiące kuracjuszy z Polski i zagranicy, którzy mogą wybrać jeden z ponad 20 ośrodków. Miejscowość może pochwalić się także wyjątkowo obfitymi złożami borowiny.

Duszniki-Zdrój

Ze wszystkich polskich uzdrowisk to właśnie Duszniki-Zdrój mogą poszczycić się związkami z muzyką klasyczną. Zostawiła ona swój trwały ślad w historii kurortu. Wyrazem tego jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, odbywający się tu co roku w sierpniu. Kurort słynie ponadto z bogactwa swoich wód leczniczych, kąpieli igliwiowych, a także kąpieli i okładów borowinowych.

Busko-Zdrój

Kurort ten dzięki swojemu specyficznemu położeniu – w niecce między Górami Świętokrzyskimi i Jurą Krakowsko-Częstochowską – zyskał miano najsłoneczniejszego w Polsce. Ponoć bezchmurnie jest tu aż przez 1600 godzin w roku. To nie jedyne walory, z których słynie miejscowość. Swoją popularność zyskał dzięki leczniczym wodom siarczkowym, działającym przeciwzapalnie, regeneracyjnie i kojąco na problemy reumatyczne.

Lądek-Zdrój

To jedno z najstarszych sudeckich uzdrowisk i równocześnie dom jednego z najbardziej stylowych basenów leczniczych. Jego historia sięga aż 1860 roku. Co ciekawe, jest on nadal czynny. Bogate w siarczany wody przyciągają rokrocznie tysiące kuracjuszy. Pomagają w dolegliwościach ortopedycznych, reumatycznych i neurologicznych.

Anna Miler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -