wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyJak uchronić starsze osoby przed oszustwem?

Jak uchronić starsze osoby przed oszustwem?

Wyobraź sobie taką sytuację: Twoja matka lub dziadek odbierają telefon. Dzwoniący jest uprzejmy, dobrze wychowany i wydaje się, że naprawdę można mu zaufać. Ale tak właśnie działają oszuści, którzy często żerują na starszych osobach, które są same w domu lub które są odizolowane i samotne. Nie oszukują przy pierwszej rozmowie, a nawet drugiej, są wystarczająco inteligentni, aby wiedzieć, że najpierw muszą zdobyć zaufanie danej osoby. Są sprytni w tym, jak okradają ludzi. To dlatego tak wiele osób pada ofiarą oszustów. Możesz jednak chronić siebie i swoją rodzinę, zwiększając swoją wiedzę w tym zakresie.

Warto być czujnym, bowiem wskutek tego rodzaju oszustw starsi ludzie tracą miliardy dolarów rocznie. Fot Archiwum WEM

Ostatnie badania sugerują, że wyzysk finansowy – nielegalne lub niewłaściwe wykorzystanie funduszy, majątku lub aktywów osoby starszej – jest najczęstszą formą znęcania się nad osobami starszymi.

Oszust może podszyć się pod dalszego krewnego, który namawia starszego członka rodziny do pożyczki lub prezentu finansowego lub przekonuje go, aby dał mu dostęp do swojego konta bankowego. Ale może to być również nieznajomy, który dzwoni i przekonuje do wysłania kart podarunkowych, zrobienia przelewów pieniężnych lub podania informacji bankowych czy numeru ubezpieczenia społecznego, które można wykorzystać do uzyskania dostępu do kont bankowych. Są też oszustwa „na IRS”, związane z naprawami domowymi, „na wnuczka”… Inwencja oszustów wydaje się nieskończona, a wszystko to w jednym celu: by pozbawić uczciwych ludzi ciężko zarobionych pieniędzy!

Dostarczenie starszym krewnym informacji o tym, na co należy uważać, oraz upewnienie się, że powiedzą NIE oszustom telefonicznym, może uchronić ich od stania się ofiarą oszustwa. Co więcej, dobrze wyedukowana potencjalna ofiara może stać się superbohaterem, który ujawnia oszusta i pokaże, że nie da się tak łatwo wykorzystać!

Warto być czujnym, bowiem wskutek tego rodzaju oszustw starsi ludzie tracą miliardy dolarów rocznie, a aż 17 procent osób w wieku 65 lat i starszych twierdzi, że padło ofiarą wyzysku finansowego. Co gorsza, szacuje się, że tylko jeden na 44 przypadki kiedykolwiek zwrócił uwagę właściwych służb lub organów ścigania. A jeszcze mniejsza liczba osób zgłasza oszustwa do agencji państwowych lub banków… Oszuści dzięki temu często pozostają bezkarni, okradając kolejnych starszych ludzi z ich zasobów, godności i jakości życia, których wielu nigdy nie odzyska.

Możesz pomóc członkom rodziny i przyjaciołom, przypominając im kilka prostych zasad:

  • nigdy nie odbieraj numeru telefonu, którego nie znasz;
  • nigdy nie podawaj nikomu żadnych danych osobowych przez telefon;
  • bądź podejrzliwy wobec każdego, kto prosi o informacje rodzinne lub finansowe;
  • poproś o numer do oddzwonienia, jeśli coś wyda ci się podejrzane;
  • wyszukaj w internecie nazwę firmy lub oferowane usługi, dodając słowo „oszustwo” lub „skargi”.

A jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś już uwierzył dzwoniącemu i przekazał mu informacje?

  • Zgłaszaj wszelkie podejrzane działania wydawcom swoich banków i kart kredytowych.
  • Uważnie i często monitoruj konta bankowe.
  • Zgłoś to agencjom sporządzającym sprawozdania kredytowe.
  • Zgłaszaj wszelkie transakcje, których nie rozpoznajesz, swojemu bankowi, unii kredytowej lub wydawcom kart kredytowych.
  • Skontaktuj się z organami ścigania, aby poinformować ich o możliwym popełnieniu przestępstwa.

Istnieje kilka innych rzeczy, które starsza osoba może zrobić, aby zabezpieczyć się przed oszustwem. Co można zrobić?

  • Daj zaufanemu krewnemu lub znajomemu dostęp do monitorowania transakcji finansowych. Oznacza to umożliwienie komuś zaufanemu monitorowania kont pod kątem transakcji, które wyglądają podejrzanie, bez uprawnień do dostępu do osobistych funduszy.
  • Załóż konto typu „convenience” lub „agency” – konta te są skonfigurowane tak, że sam dysponujesz swoimi pieniędzmi, ale pozwalają krewnemu lub przyjacielowi pomóc w wystawianiu czeków, płaceniu rachunków i innych działań. Upewnij się, że wybrałeś kogoś godnego zaufania.
  • Upewnij się, że twój bank lub unia kredytowa ma zapis, kto może zarządzać twoimi pieniędzmi, jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić.

Jeśli uważasz, że członek rodziny lub przyjaciel został wykorzystany, zadzwoń do lokalnego organu ścigania lub skontaktuj się z wydziałem skarg Departamentu Ochrony Konsumentów pod numerem (860) 713-6065.

I jak zawsze – przekaż te informacje rodzinie i przyjaciołom!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -