Święta wielkanocne bez tradycyjnego żurku? Nie, takie coś po prostu nie istnieje! Jest on jednym z kulinarnych symboli Wielkanocy. Na stole królować może w kilku różnych wersjach – od najbardziej tradycyjnej, w chrupiącym chlebie, po lżejszą, idealną dla wszystkich dbających o linię nie tylko od święta.
Oto przepisy na doskonały żurek wielkanocny na tradycyjnym zakwasie w dwóch odsłonach. Nie zapomnieliśmy także o opcji dla odważnych… Jest nią przepis na domowy, samodzielnie wykonany zakwas. Tak przygotowana baza pozwoli na wyczarowanie najbardziej autentycznego, tradycyjnego żurku. Do dzieła! Smacznego!
Anna Miler
Domowy zakwas żytni
Składniki:
- pół litra ciepłej, przegotowanej wody
- pół szklanki mąki żytniej razowej typ 2000
- 2 rozgniecione ząbki czosnku
- 5 ziaren ziela angielskiego
- garstka ziaren pieprzu
- 4 liście laurowe
- szczypta soli
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zalej ciepłą woda w wyparzonym słoiku. Następnie przykryj go gazą albo czystą ściereczką i zostaw na 4 dni. W tym czasie codziennie, o stałej porze należy go mocno zamieszać – bez tego pojawi się na nim pleśń.
Tradycyjny żurek na zakwasie, podawany w chlebie
Składniki:
- 1.5 litra bulionu warzywnego lub mięsnego, najlepiej z suszonymi grzybami
- 400 g wędzonych żeberek lub wędzonego boczku
- 200 g białej kiełbasy
- nieduża cebula
- 500 ml zakwasu – z butelki lub zrobionego samodzielnie
- 2 ząbki czosnku
- śmietana
- przyprawy i zioła: suszony majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty i świeżo mielony, sól
- jajko albo jajka na twardo – w zależności od ilości porcji
- bochenek bądź bochenki chleba, mogą być upieczone w domu
Przygotowanie:
Do wrzącego bulionu lub wywaru dodaj pokrojone na kawałki wędzone żeberka lub boczek i gotuj przez ok. 20 minut na wolnym ogniu. W tym czasie rozgnieć czosnek i razem z ziołami dorzuć go do zupy. Po upływie wyznaczonego czasu wlej do bulionu zakwas i nadal gotuj na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Na koniec dodaj śmietanę – wedle uznania. Pamiętaj, by wcześniej ją „zahartować”; nie zważy się dzięki temu. Dopraw do smaku solą – jeśli to konieczne – i świeżo mielonym pieprzem. W trakcie gotowania podsmaż pokrojoną w plastry kiełbasę i cebulę. Jeśli chcesz podawać żurek w bochenku albo bochenkach, przygotuj je wcześniej. Możesz upiec je samodzielnie bądź skorzystać z gotowych. Chleb należy wydrążyć – zostawiając warstwę ok. 2 cm miąższu – i zapiec w temperaturze 180 st. C przez ok. 20 minut. Żurek podawaj z jajkiem na twardo, podsmażoną cebulką i białą kiełbasą.
Lekki żurek na zakwasie
Składniki:
- 1.5 litra bulionu warzywnego, najlepiej z suszonymi grzybami
- 250 kiełbasy z piersi kurczaka
- 500 ml zakwasu – z butelki lub zrobionego samodzielnie
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka startego chrzanu
- przyprawy i zioła: suszony majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty i świeżo mielony, sól
Przygotowanie:
Doprowadź wywar warzywny do wrzenia, dodaj do niego pokrojoną na kawałki kiełbasę i gotuj przez ok. 20 minut na wolnym ogniu. Rozgnieć i dodaj – razem z ziołami – czosnek. Po upływie wyznaczonego czasu wlej do wywaru zakwas i gotuj na niewielkim ogniu przez następne 10 minut. Na koniec dodaj do żurku chrzan, dopraw też do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem.