wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeLatawce na Bermudach

Latawce na Bermudach

Co kraj, to obyczaj – głosi znane porzekadło. Ma ono także zastosowanie w odniesieniu do tradycji wielkanocnych. W różnych zakątkach świata świąteczne zwyczaje różnią się między sobą, choć wszystkie zbudowane są wokół jednego wydarzenia – zmartwychwstania Chrystusa. Jedna z ciekawszych tradycji wielkanocnych kultywowana jest do dziś na Bermudach.

Latawce wypuszczane w niebo przez mieszkańców Bermudów symbolizują radość ze zmartwychwstania. Fot. wikipedia

Wielkanocna podstawa

W tradycji chrześcijańskiej obchody związane z Wielkanocą zamknięte są obecnie w 7-dniowym kalendarium Wielkiego Tygodnia. Obchody rozpoczyna Niedziela Palmowa. Obchody związane z nią upamiętniają uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z przekazem miał być witany przez tłum mieszkańców z gałązkami oliwnym. Zwyczaj święcenia palm w tym szczególnym dniu kultywowany jest nadal także w Polsce.

Kolejnym punktem obchodów wielkanocnych jest Wielki Czwartek, podczas którego celebrowane są wydarzenia Ostatniej Wieczerzy. Daje on początek Triduum Paschalnemu, którego częścią jest Wielki Piątek. Jest to moment największej żałoby w Kościele Katolickim. Zgodnie z przyjętym zwyczajem w dniu tym Chrystus umarł na krzyżu. Obchody wielkopiątkowe kończą się przygotowaniem symbolicznego grobu dla Jezusa. Wielka Sobota to czas skupienia i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Triduum Paschalne wieńczy Wielka Niedziela – najważniejszy dzień w kalendarzu liturgicznym. To właśnie w ramach jej obchodów upamiętnione zostaje zmartwychwstanie Chrystusa. W polskiej tradycji święta domyka poniedziałek wielkanocny, zwyczajowo nazywany „lanym” lub „śmigusem-dyngusem”. Jest on wciąż żywym nawiązaniem do starosłowiańskich obrzędów. Swoje korzenie posiada w wierze pogańskiej.

Bermudzkie wielkanocne latawce

Podobnie jak w przypadku Wielkiego Poniedziałku i związanej z nim tradycji śmigusa-dyngusa, tak i Bermudy posiadają swój wielkanocny folklor. Jego częścią jest zwyczaj wypuszczania latawców. Bez wątpienia jest to jedna z bardziej kolorowych form świętowania Wielkanocy na świecie. Na czym dokładnie polega?

Zwyczajowo przyjęło się, że na Bermudach – w przeciwieństwie m.in. do polskiej tradycji – Wielki Piątek jest dniem wesołym. W ramach obchodów z nim związanych mieszkańcy wypuszczają w niebo latawce. Mają one symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa. Każdy z nich jest przygotowywany własnoręcznie, ze starannością przez mieszkańców Bermudów. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najpiękniejsze latawce – w różnych kategoriach – festiwal wielkanocnych latawców na bermudzkiej plaży Horseshoe Bay Beach.

Historia bermudzkiego zwyczaju

Skąd na Bermudach wziął się ten nietypowy sposób świętowania Wielkiego Piątku. U podstaw tradycji leży historia katolickiego nauczyciela, pragnącego wytłumaczyć swoim uczniom, na czym polegało wniebowstąpienie Jezusa. Metaforą, którą postanowił wykorzystać do tego celu, stał się latawiec. Nauczyciel, wypuszczając go, tłumaczył dzieciom, że kieruje się on do nieba – tak samo jak Chrystus. Tradycja puszczania latawców upamiętniających tę historię przetrwała do dziś.

Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -