Ostatniej doby odnotowaliśmy 93 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że od początku roku takich prób było już ponad 39 tysięcy.
W piątek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja prasowa rzeczniczki tej formacji por. Anny Michalskiej oraz rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna. „Minionej doby na granicy polsko–białoruskiej odnotowaliśmy 93 próby jej nielegalnego przekroczenia. W tym roku tych prób było już ponad 39 tysięcy” – powiedział por. Anna Michalska.
„W tym roku zatrzymaliśmy 2 707 nielegalnych imigrantów, a w tym miesiącu 50 takich osób, w tym 33 obywateli Iraku, 11 obywateli Syrii, 3 obywateli Turcji, 2 obywateli Iranu i jednego obywatela Sri Lanki” – wyliczyła rzeczniczka Straży Granicznej.
Wskazała, ze od 26 października, kiedy zostały zmienione przepisy, wydanych zostało 2260 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. „W ośrodkach w tej chwili przebywa 1817 osób, w tym na bloku rodzinnym 1083, a na bloku męskim 734 cudzoziemców” – podała.
„Wczoraj do Polski wjechało 55 obywateli Białorusi, którzy poszukują pomocy na terytorium naszego kraju. To osoby, które były represjonowane na terytorium Białorusi, w tym 42 osoby, które miały wizy humanitarne i 13 osób, które złożyły wnioski o objęcie ochroną międzynarodową” – dodała.
Rzeczniczka SG poinformowała również, że ostatniej doby funkcjonariusze odnotowali trzy zdarzenia na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie przygotowywano próby nielegalnego przekroczenia granicy. „Jedna taka próba miała miejsce o 19.45 Cztery osoby próbowały podnieść concertinę i przejść pod nią na stronę Polską. Te osoby na widok patroli polskich służb wycofały się w głąb Białorusi” – przekazała.
„Dwie godziny później, po godz. 21 z kolei 11 osób próbowało przekroczyć granicę. Te osoby przedostały się na terytorium Polski. W czasie tego zajścia cudzoziemcy i służby białoruskie używali kamieni, którymi rzucano w polskie patrole. Również były rzucane petardy hukowe. Zatrzymaliśmy wszystkie te 11 osób. Byli to i obywatele Jemenu i obywatele Iraku, Syrii, Sri Lanki co wskazuje, że są to grupy tworzone sztucznie. Nie są to na pewno osoby, które razem przyjechały na terytorium Białorusi” – zaznaczyła.
Do ostatniej próby nielegalnego przekroczenia granicy w Dubiczach Cerkiewnych doszło ok. godz. 23. „Zaobserwowaliśmy żołnierzy, którzy cięli concertinę. Nie widzieliśmy nielegalnych imigrantów, ale wszystko wskazuje na to, że mogli oni być w lesie” – podkreśliła.
„Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę w Bobrownikach 9 osób próbowało się przedostać przez rzekę na stronę Polską. Te osoby próbowały się przeprawić pontonem. Na widok patroli polskich wycofały się w stronę Białorusi. Natomiast w Czeremsze żołnierze białoruscy podjeżdżali pod linię granicy, rzucali kamieniami w polskie służby, oślepiali nas laserami, próbowali uszkadzać concertinę. Nie zauważyliśmy grupy cudzoziemców, ale też te osoby mogły przebywać gdzieś dalej poza zasięgiem naszego wzroku” – dodała.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Bartłomiej Figaj, Paweł Auguff/PAP