piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSytuacja na wschodniej granicy Polski uległa poprawie

Sytuacja na wschodniej granicy Polski uległa poprawie

Sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie; udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straż Graniczna, wojska, WOT, policji – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Pas przygraniczny, w okolicach przejścia na granicy polsko–białoruskiej w Kuźnicy, 3 grudnia. Fot. Artur Reszko/PAP

Premier Morawiecki w poniedziałek wziął udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych i spotkał się z funkcjonariuszami, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej – poinformowała kancelaria szefa rządu.

Premier w późniejszym wpisie na Facebooku stwierdził, że od jego ostatniej wizyty sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie.

„Udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straż Graniczna, Wojska Polskiego, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Policja i wszystkich innych służb, które bronią polskiej granicy” – wskazał.

„Dziś po raz kolejny odwiedziłem naszych bohaterów, żeby im podziękować i zapewnić o nieustającym wsparciu rządu i społeczeństwa” – podkreślił premier Morawiecki.

Przed południem w centrum prasowym na polsko-białoruskiej granicy zaplanowana jest konferencja prasowa szefa rządu.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już ok. 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku–17,5 tys., wrześniu–7,7 tys., sierpniu–3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej.

Rafał Białkowski/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -