Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Przybliżając jego historię, poznajmy prawdziwą historię świętego Mikołaja.
Święty Mikołaj, zanim faktycznie został kanonizowany na świętego, był biskupem Miry Licyjskiej (dzisiejsza Turcja). Żył na przełomie III i IV wieku naszej ery. Wymodlony przez rodziców chłopiec stał się dla nich cudem. Będąc dorosłym mężczyzną, zdobył sławę dzięki dobrym uczynkom. Ponieważ Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył po rodzicach znaczny majątek, postanowił pomóc potrzebującym i rozdawał swoje dobra (nie tylko dzieciom!). Był pobożny, miłosierny, dobry i powszechnie lubiany. Zmarł 6 grudnia. Na pamiątkę tego dnia obecnie obchodzone są mikołajki. Jego relikwie znajdują się we włoskim mieście Bari. Jest patronem wielu miejsc i profesji, jest mu poświęconych wiele świątyń na świecie. Biskup Miry nie nosił jednak czapki z pomponem i nie chodził z workiem pełnym zabawek. Na obrazach i ikonach jest przedstawiany jako szczupły człowiek odziany w czerwoną szatę biskupią, z mitrą na głowie, pastorałem lub księgą w dłoni.
Tak więc mikołajki to kolejna dobra okazja – zaraz obok świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Bo dzieciaki co roku nieustannie i niecierpliwie czekają na mikołajkowe prezenty – najlepiej ukryte w ciepłej skarpecie czy pod poduszką. Takie podarunki nie powinny być zbyt drogie, zazwyczaj są to drobne zabawki, słodycze, książki oraz kosmetyki. Warto się zastanowić, jaki prezent będzie odpowiedni do wieku, zainteresowań oraz temperamentu dziecka. Musi być również bezpieczny, najlepiej, gdyby pozytywnie wpływał na rozwój młodego umysłu.
W przeddzień mikołajek możemy wspólnie z dzieckiem przygotować specjalną skarpetę na prezent bądź też inne przeznaczone do tego miejsce. Dzieciaki będą miały naprawdę mnóstwo radości. Dzieci mogą też napisać wcześniej list do Mikołaja. Dzięki temu będziemy lepiej znać ich marzenia. Adres Mikołaja warto mieć pod ręką:
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle
Rovaniemi
Finland
Ale zwyczaj obchodzenia mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej niż w Polsce. W tym wyjątkowym dniu dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego:
- we Francji – świecki Pere Noel
- w Szwecji – skrzat Jultomte
- w Holandii – Sinterklass
- w Rosji – Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok)
- we Włoszech – wiedźma Befana w Święto Trzech Króli
- w Danii – Julemanden (Świąteczny Człowiek)
- w Grecji – św. Bazyli Wielki (1 stycznia)
- w Chinach – Shengdan Laoren
- w Anglii – Father Christmas
- na Hawajach – Kanakaloka
- w Hiszpanii – Los Reyes Magos
- w Japonii – Santa Kurohsu
- na Węgrzech – Karácsony Apó.
Przy okazji wręczania prezentów można zorganizować wizytę św. Mikołaja w waszym domu. Taka wizyta i rozmowa z dzieckiem na pewno zrobi na nim niesamowite wrażenie i zapadnie w pamięć na lata. Dziecko w podziękowaniu za prezent może powiedzieć wtedy wierszyk o Mikołaju. W wielu szkołach jest zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje). Uważam że, Mikołajki zawsze tętnią śmiechem i pulsują dziecięcą pozytywną energią. Także Sezon na „Bądź grzeczny, bo Mikołaj patrzy” uważam za otwarty!
Sylwia Wadach-Kloczkowska
Bibliografia: