niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaMoc atrakcji i tysiące uczestników!

Moc atrakcji i tysiące uczestników!

Każdego roku, już od ponad 50 lat, w Amerykańskiej Częstochowie odbywa się Polsko-Amerykański Festiwal. Tradycyjnie trwa on przez pięć dni. Rozłożony jest na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku festiwal przypadł na dni: 31 sierpnia, 1-2 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend 7-8 września. Organizacją tego dorocznego przedsięwzięcia zajmuje się Komitet Festiwalowy, z przewodniczącą Teresą Wójcik, wraz z ojcami i braćmi paulinami, na czele z o. Krzysztofem Drybką OSPPE, przeorem klasztoru. Pierwszy weekend tegorocznego festiwalu zgromadził na terenie sanktuarium około 18 tys. osób, przybyłych do Doylestown z wielu różnych stanów USA. Rekordowym okazał się drugi dzień festiwalu – niedziela, który zgromadził prawie 11,000 odwiedzających.

W festiwalu udział wzięły grupy rekonstrukcyjne, dzięki którym można było wybrać się w jedyną w swoim rodzaju „podróż w czasie”. Fot. czestochowa.us

Przy dźwiękach muzyki

Plac festiwalowy tradycyjnie już podzielony był na kilka tematycznych części. Przy wejściu znajdowały się stoiska lokalnych sprzedawców, oferujących lokalne produkty oraz towary i pamiątki przywiezione prosto z Polski. Od strony Ogrodu Różańcowego znajdował się park rozrywki „Midway Rides”, z karuzelami, kolejkami górskimi oraz innymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Poza atrakcjami dla najmłodszych uczestników festiwalu nie mogło również zabraknąć rozrywki dla starszych. Na dużej scenie pod pawilonem oraz na scenie w „Polskiej Wiosce” można było podziwiać występy zespołów muzycznych i tanecznych. W tym roku na festiwalu wystąpiły takie zespoły jak: „Golden Tones”, „No Problem”, „Nova Dance Band”, „Eddie Forman Orchestra”, „John Stevens Polka Band”, „Polka Family” oraz wiele innych. Wystąpiły także zespoły tańca ludowego: „P.K.M – Polskie Kółko Międzykolegialne” z Filadelfii oraz „Ojczyzna” z Baltimore. Na scenie odbywały się też pokazy polskich zwyczajów związanych m.in. z obchodami tradycyjnych dożynek oraz polskiego wesela.

Spotkanie z historią

Na placu festiwalowym, za „Polską Wioską”, znajdowały się namioty licznie zgromadzonych grup historyczno-rekonstrukcyjnych. Większość z nich reprezentowała XVII wiek, a największą stanowiła grupa „The Banner of Jasna Gora”. W czasie festiwalu można było oglądać pokazy walki, strzelectwa, szermierki, a nawet jazdy konnej z ich udziałem. Nie zabrakło również grupy rekonstrukcyjnej przedstawiającej okres II wojny światowej. W tym roku do obozu historycznego dołączyli także Słowianie i Wikingowie.

Nowością w tym roku na Festiwalu była wystawa owczarków podhalańskich. Kilku właścicieli tej polskiej rasy psów zaprezentowało je na placu, opowiadając o ich zaletach.

Goście festynu mieli także okazję wziąć udział w loterii, w której pierwszą nagrodą w tym roku była wycieczka do Rzymu (o wartości $ 7,500).

Smaczne, bo polskie!

Główną część placu festiwalowego wypełniały oczywiście budki z tradycyjnym polskim jedzeniem. Nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: gołąbki, pierogi, kiełbasa, bigos, placki ziemniaczane i wielu innych. Były także lody, kolorowa wata cukrowa oraz funnel cake. Chętni skosztowania bardziej wyszukanych smaków mogli udać się do „Polskiej Wioski”, gdzie znajdował się domek Polskiej Szkoły, w którym serwowano tradycyjny smalec, ogórki, żurek oraz naleśniki i ciasto. Nie mogło także zabraknąć znanego na całym świecie polskiego piwa. Odbywała się także degustacja polskiej wódki, a przy innych stoiskach można było spróbować wina z lokalnych winnic.

Coś dla ducha

W tym czasie nie zabrakło także wydarzeń duchowych w Amerykańskiej Częstochowie. Każdy dzień festiwalowy rozpoczynany był modlitwą oraz codziennie sprawowana była Eucharystia. Bardzo uroczysty wymiar miała msza św. odprawiona w niedzielę, 1 września, na której zgromadziło się bardzo wielu wiernych, przybyłych w pielgrzymkach autokarowych (22 autokarów) zorganizowanych przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową z Nowego Jorku i New Jersey. Mszy świętej przewodniczył o. Jan Michalak OSPPE, podprzeor klasztoru, który w swojej homilii nawiązywał m.in. do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Amerykańskiej Częstochowie nie zabrakło także pielgrzymów innych narodowości. Msza św. w języku kreolskim, dla wiernych narodowości haitańskiej, zgromadziła kilkuset pielgrzymów w dolnej Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Bez względu na narodowość, wszyscy, którzy przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, mieli świetną okazję, aby się wspólnie modlić w Sanktuarium Matki Bożej, której wizerunek został niedawno przyozdobionymi złotymi koronami, oraz aby doświadczyć, zobaczyć i posmakować kawałka polskiej tradycji i kultury.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: https://bialyorzel24.com/54-polsko-amerykanski-festiwal-w-amerykanskiej-czestochowie/

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -