43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w środę z Lublina. Podobnie jak w zeszłym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, ma charakter sztafety – każdego dnia na szlaku wędrować będą inni pielgrzymi. W sumie będzie to ponad 1,8 tys. osób.
Abp Stanisław Budzik podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy św. w archikatedrze lubelskiej przypomniał postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Metropolita podkreślił, że prymas pokazał, iż jego siła płynie z wiary i zawierzenia Matce Najświętszej.
„Trudne były początki kapłańskiej drogi Stefana Wyszyńskiego, ale jakże wspaniałe przyniosły owoce. Kiedy w 1946 r. został mianowany biskupem lubelskim przez papieża Piusa XII, postanowił przyjąć święcenia biskupie na Jasnej Górze (…) Matce Boskiej Częstochowskiej pozostał wierny aż do ostatnich chwil swojego życia” – zaznaczył abp Budzik.
Zwrócił uwagę, że jego hasło – Przez Maryję samemu Bogu – jest wciąż aktualne i powinno być drogowskazem. „Maryja bowiem uczy nas, jak oddawać chwałę Bogu w Trójcy jedynemu. Ona jest najlepszą nauczycielką na drodze do świętości” – powiedział abp. Budzik.
Podczas homilii nawiązał do hasła tegorocznej Lubelskiej Pielgrzymki „Eucharystia – prawdziwe Życie”. „Wyruszacie, aby rozważać po drodze, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na świętej wieczerzy powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że my nie możemy żyć bez Eucharystii, bez mszy św. – podkreślił abp Stanisław Budzik.
Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa – podobnie jak w zeszłym roku – pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała charakter sztafety. Każdego dnia pielgrzymować będą inni pątnicy, którzy będą przywożeni autokarami na szlak, a po przejściu wyznaczonej na dany dzień trasy, będą odwożeni z powrotem, do domów. Tylko jedna grupa będzie szła przez całą trasę, nocując pod namiotami.
W tegorocznej pielgrzymce łącznie weźmie udział ponad 1,8 tys. osób. „Z powodu reżimu sanitarnego będziemy codziennie szli w trzech grupach, po 100 osób każda. Oczywiście na trasie nie przyjmujemy żadnych napojów, ani posiłków od miejscowej ludności, tak jak miało to miejsce wcześniej. Do tego ciągła dezynfekcja i próba zachowania odległości między pielgrzymami. Z kolei w kościołach będziemy zachowywać bezpieczeństwo w postaci noszenia maseczek” – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.
Ze względu na remonty dróg, trasa tegorocznej pielgrzymki zostało nieco zmieniona. Pierwszy dzień pielgrzymi zakończą w Chodlu do którego dotrą przez Bełżyce, a w drugi dzień będą zmierzać do Księżomierzy. Każdego dnia trasa liczy średnio ok. 25-30 km. Do Częstochowy pątnicy mają dotrzeć 14 sierpnia.
Gabriela Bogaczyk/PAP