piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaDziałyKultura94 tytuły zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

94 tytuły zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

94 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r. nakładem 50 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 31. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki miejskiej powiedziała, że rozstrzygnięcie nastąpi jesienią.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek – XV edycja, 12 czerwca 2018 r. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

„Jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą, rozpoczęło teraz czytanie nadesłanych książek. W połowie czerwca zostanie ogłoszona nominowana dziesiątka, a z końcem sierpnia trójka finalistów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku października” – powiedziała PAP Monika Sobota.

Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Tegorocznej, 31. edycji konkursu przyświeca motto: „Radość czytania”. „Chcemy zaprosić młodych czytelników do udziału w szeregu kreatywnych działań, które sprawią, że czytanie przyniesie przede wszystkim radość. (…). Sięgniemy po kamishibai, kolaż literacki, model czytania wrażeniowego, pedagogikę Klanzy. W pracowni Koziołka Matołka powstanie piękne rękodzieło, a w +Manufakturze słowa+, radośnie zabawimy się z tekstem. Podczas spotkań w +Bibliotece Pacanów+ wspólnym czytaniem cieszyły się będą całe rodziny” – powiedziała.

W ubiegłym roku na konkurs napłynęło 70 książek 34 wydawnictw. Główny laur otrzymała książka „Kot Marian i odwiedzacze” Krzysztofa Zapotocznego. Ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek, które tryumfowało także w plebiscycie czytelników. Ich uznanie zyskała „Maciejka Gwizd” Joanny M. Chmielewskiej.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka nazywana Galerią Książki. Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich wydawnictw dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackim, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron.

Marek Szafrański/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -