wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaWiadomościPolska7. rok prezydentury Andrzeja Dudy

7. rok prezydentury Andrzeja Dudy

Ponad 40 wizyt krajowych i 40 zagranicznych, 70 spotkań i wydarzeń międzynarodowych w Polsce, niemal 100 telefonicznych konsultacji ze światowymi przywódcami, 174 podpisane ustawy, 8 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych – to tylko niektóre z liczb opisujących drugi rok II kadencji prezydentury Andrzeja Dudy.

13 kwietnia br. prezydenta Andrzej Duda odwiedził ogarnięty wojną Kijów. Fot. KPRP

Jak wynika ze sprawozdania przedstawionego przez Kancelarię Prezydenta RP, w ciągu minionego roku Andrzej Duda miał ręce pełne roboty. Oczywiście w ciągu minionych miesięcy na pierwszy plan wysuwały się działania związane z wojną w Ukrainie, w tym osobista wizyta prezydenta w ukraińskiej stolicy i spotkanie z prezydentem Zełenskim, a także inicjatywy mające na celu pomoc ukraińskim uchodźcom, których setki tysięcy przekroczyły polską granicę, uciekając przed wojną. „W siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy nastąpiła duża intensyfikacja międzynarodowych działań prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim” – napisano w raporcie, zwracając również uwagę na zacieśnienie współpracy gospodarczej i wojskowej także z USA, które pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski. Ważnymi wydarzeniami były wizyty w Polsce najważniejszych amerykańskich polityków, na czele z samym prezydentem USA Joe Bidenem oraz wiceprezydent Kamalą Harris.

Nieodłącznym punktem zagranicznych wizyt oficjalnych prezydenta RP i jego małżonki są spotkania z rodakami. Uroczystościom towarzyszy zwykle ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, występy artystyczne i długie rozmowy. Prezydent odwiedził w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polaków mieszkających w Ukrainie, Mołdawii, USA, na Cyprze, w Czarnogórze, Macedonii Północnej oraz w Egipcie.

W ciągu roku Andrzej Duda wykonał ok. 100 rozmów telefonicznych ze światowymi przywódcami. Fot. KPRP

Andrzej Duda intensywnie działał także w kraju, odwiedzając rodaków w powiatach i małych miejscowościach, uczestnicząc w wydarzeniach mających na celu promocję polskiego rolnictwa oraz wsparcie polskiej przedsiębiorczości, a także wspierając liczne akcje charytatywne, takie jak m.in. „Szlachetna Paczka” czy zbiórka prowadzona przez Banki Żywności.

Na trwałe w prezydenckim kalendarzu zapisane są też najważniejsze daty rocznic z historii Polski. Prezydent oddaje hołd polskim bohaterom i kultywuje pamięć o przełomowych dla narodu polskiego wydarzeniach.

Pełne sprawozdanie z 7. roku prezydentury Andrzeja Dudy dostępne jest na stronie prezydent.pl.

Druga kadencja Andrzeja Dudy jako prezydenta dobiega końca w 2025 r., nie będzie mógł ubiegać się o reelekcję.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -